Potrivit listei cu cei 25 de noi lideri PSD de departamente votați în ședința BPN al PSD, Ilan Laufer, coleg cu deputatul giurgiuvean Răzvan Cuc, la PSD Neamț, va conduce Departamentul pentru mediul de afaceri din PSD.  

Departamentele de specialitate ale PSD reprezintă o rezervă de cadre în partid și este percepută ca fiind  „Guvernul din umbră” al social democraților sau Guvernul PSD 2. Alegerile s-au făcut odată cu reactivarea activității Consiliului Național PSD, condus de fostul ministru al Apărării, senatorul Mihai Fifor. Marea majoritate a noilor lideri ai departamentelor PSD sunt senatori și deputați, însă printre ei se regăsesc, de exemplu, și lideri județeni precum Felix Stroe (PSD Constanța), fost ministru al Transporturilor. Fratele fostului vicepremier Paul Stănescu, Alexandru Stănescu, va conduce, la rândul său,  departamentul pentru Ape și Păduri.

LISTA COMPLETĂ A NOILOR ȘEFI DE DEPARTAMENTE PSD:

  1. Departamentul pentru Muncă și Justiție Socială – Adrian Solomon, deputat
  2. Departamentul pentru Educație Națională – Gavrilă Camelia, deputat
  3. Departamentul pentru Sănătate Florian – Dorel Bodog, deputat, fost ministru
  4. Departamentul pentru Mediul de Afaceri, Comerț și Antreprenoriat – Ilan Laufer, fost ministru
  5. Departamentul pentru politici fiscal-bugetare – Cristian Socol, economist, profesor la ASE
  6. Departamentul pentru Justiție și Libertăți Cetățenești Robert – Marius Cazanciuc, senator, fost ministru
  7. Departamentul pentru Agricultură si Dezvoltare Rurală – Valeriu Steriu, deputat
  8. Departamentul pentru Mediu Pană – Adriana-Doina, deputat, fost ministru și vicepreședinte național PSD
  9. Departamentul pentru Administrație Publică si Dezvoltare Regională –  Adrian Dragoș Benea, senator, liderul PSD Bacău
  10. Departamentul pentru Infrastructură Și Transport – Felix Stroe, liderul PSD Constanța, fost ministru
  11. Departamentul pentru Politica Externă – Titus Corlățean, senator, fost ministru
  12. Departamentul pentru Afaceri Europene –Angel Tîlvăr, deputat, fost ministru
  13. Departamentul pentru Apărare Dorel – Gheorghe Căprar, deputat
  14. Departamentul pentru Afaceri Interne –Ionel-Daniel Butunoi, senator
  15. Departamentul pentru Cultură si Identitate Națională – Lucian Romașcanu, senator, fost ministru
  16. Departamentul pentru Tineret și Sport – Alexandra Presură, deputat
  17. Departamentul pentru românii de pretutindeni –Lilla Debelka, Secretar de Stat Ministerul pentru Românii de Pretutindeni
  18. Departamentul pentru Comunicații și Societate Informațională – Gemma Luminița Iosip, Director Programul ANCOM
  19. Departamentul pentru Economie – Gheorghe Șimon, deputat, fost ministru
  20. Departamentul pentru Ape și Păduri –Alexandru Stănescu, deputat
  21. Departamentul pentru Energie – Iulian Iancu, deputat
  22. Departamentul pentru Cercetare și Inovare – Mihnea – Cosmin Costoiu, senator
  23. Departamentul pentru Turism – Rodica Paraschiv, deputat
  24. Departamentul pentru Fonduri Europene – Roxana Mânzatu, deputat și vicepreședinte național PSD
  25. Departamentul pentru Revoluționari și Eroii Martiri – Valentin Mărgineanu, lector universitar

(Surse: listă obținută în exclusivitate de ȘTIRIPESURSE.RO)