Sâmbătă, 6 noiembrie, în Liga a IV-a la fotbal, au avut loc partidele contând pentru etapa a 10-a din turul campionatului județean de fotbal.

În seria Sud, Viitorul Vedea au produs surpriza etapei a 10-a din Liga a IV-a giurgiuveană la fotbal. Echipa pregătită de fostul jucător al Dunării Giurgiu, Steaua București și Olimpia Satu Mare, Virgil Lascărache, Viitorul Vedea a remizat pe teren propriu cu scorul de 3-3 cu Giganții Vărăști. Echipa din Vărăști face încă un pas greșit și coboară pe locul trei în clasament.

În această etapă, cea mai categorică victorie, fiind reuşită de campioana en titre Victoria Adunații Copăceni (foto), care a umilit pe teren propriu ocupanta locului nouă în clasamentul seriei Sud, Argeșul Hotarele, scor 8-2.

Liderul seriei Sud, Dunărea Giurgiu a stat în această etapă.

În seria Nord, primele două clasate AFC Singureni şi Argeșul Mihăilești, după cum se poate vedea, nu au avut probleme cu adversarii lor, Avântul Florești (5-0) și Zmeii Ogrezeni (6-0).

O victorie importantă a obţinut FC Bolintin Malu Spart, în faţa celor de la Viitorul Tântava, scor 4-3 și rămăne în continuare pe locul trei în clasamentul serie Nord.

Va fi, în continuare, o luptă pe cinste pentru cele patru poziţii ale play-off-ului.

Iată rezultatele și clasamentul din etapa a zecea a Ligii 4 de fotbal.

 Seria Sud:

Victoria Adunații Copăceni – Argeșul Hotarele     8-2

Viitorul Vedea – Giganții Vărăști            3-3

Dunărea Oinacu – Voința Slobozia            4-2

Voința Daia –  Energia Remuș 0-4

M. V. Călugăreni – Unirea Izvoarele         2-1

Real Colbași – Gloria Comana           3-3

Dunărea  Giurgiu          –            stă

Clasament:

1.Dunărea 2020 Giurgiu 22p

2.Energia Remuș 21p

3.Giganții Vărăști 21p

4.Victoria Adunații Copăceni 19p

5.M. V. Călugăreni 15p

6.Real Colibași 12p

7.Voința Slobozia 12p

8.Dunărea Oinacu 11p

9.Argeșul Hotarele 10p

10.Voința Daia 9p

11.Viitorul Vedea 7p

12.Gloria Comana 5p

13.Unirea Izvoarele 0p

Seria Nord:

Inter Zorile – Maxima Hobaia 3-3

FC Bolintin Malu Spart – Viitorul Tântava 4-3

AS Podul Doamnei –  Luceafărul Trestieni    2-1

Petrolul Roata – FC Bolintin Deal      3-1

AFC Singureni – Avântul Florești         5-0

Zmeii Ogrezeni – Argeșul Mihăilești          0-6

AS Iepurești –  Real Drăgăneasca     –    Contestație

Clasament:

1.AFC Singureni 27p

2.Argeșul Mihăilești 25p

3.FC Bolintin Malu Spart 24p

4. Inter Zorile 15p

5.Real Drăgăneasca 14p

6.FC Bolintin Deal 13p

7.Petrolul Roata 13p

8.Viitorul Tântava 12p

9.Luceafărul Trestieni 12p

10.Avântul Florești 11p

11.Maxima Hobaia 11p

12.AS Iepurești 10p

13.AS Podul Doamnei 7p

14.Zmeii Ogrezeni 0p

Echipa AS VIITORUL TÂNTAVA a fost penalizată cu 2 puncte pentru folosirea de jucători în stare de substituie (19.10.2021).

(Costel Spînu)