Sâmbătă, 5 martie 2022, se dă startul sezonului de primăvară în Liga a 4-a giurgiuveană cu etapa a 14-a, dar trei dintre combatante își prelungesc vacanța cu o săptămână: Giganții Vărăști (prin retragerea de la începutul campionatului a echipei Spicul Izvoru), MV Călugăreni și Avântul Florești. Ultimele două sunt forțate de retragerea din campionat la început de retur a celor din Mihăilești și Hotarele.

În privința luptei la vârf, marea favorită în seria Nord este AFC Singureni care are 6 puncte avans față de FC Bolintin Malu Spart.

Interesantă va fi lupta pentru primul loc în seria Sud, vizată de 3 echipe „întinse” pe 1 punct, Energia Remuș, Giganții Vărăști și Dunărea Giurgiu.

Balul primăverii este deschis sâmbătă, de la ora 11:00, de echipele din seria Sud, iar de la ora 15:00 se joacă în seria Nord.

Înconjurat de un scandal permanent, fotbalul giurgiuvean anunță un retur incendiar, în special în seria Sud.

Județul Giurgiu nu a avut în ediția trecută reprezentantă la barajul de promovare în Liga a 3-a, cu toate că AJF Giurgiu a organizat o competiție de desemnare a campioanei județului.

Din păcate, cireașa de pe tort a fost pusă după desfășurarea barajului  de promovare în Liga  a 3-a.

(Foto: Dunărea Giurgiu)

Programul etapei a 14-a, Seria Sud (ora 11:00)

Dunărea Giurgiu, poate cea mai  experimentată echipă din Liga a 4-a, joacă în deplasare la „lanterna roșie”, Unirea Izvoarele, dar diferența de pe tabelă, credem, că va rămâne o necunoscută.

Prima clasată a seriei Sud, Energia Remuș, va juca pe teren propriu cu Gloria Comana, în timp ce Giganții Vărăști locul 2, va sta.

Victoria Adunații Copăceni –  Dunărea Oinacu

Viitorul Vedea – Voința Daia

Argeșul Hotarele – M. V. Călugăreni    0-3

Giganții Vărăști      –     Stă

Voința Slobozia – Real Colibași

Energia Remuș – Gloria Comana

Unirea Izvoarele – Dunărea 2020 Giurgiu

(foto: Real Drăgăneasca)

Programul etapei a 14-a, Seria Nord ora (15:00)

Real Drăgăneasca, o echipă de top a Ligii a 4-a, se deplasează la Bolintin Deal, pentru a întâlni echipa locală FC.
Totuși, nu credem că fotbaliștii oaspeți pregătiți de Gică Zamfir, vor scăpa cele trei puncte.
Inter Zorile – AS Podul Doamnei
FC Bolintin Malu Spart  –  Petrolul Roata
Maxima Hobaia – AFC Singureni
Viitorul Tântava – Zmeii Ogrezeni
Luceafărul Trestieni  – AS Iepurești
FC Bolintin Deal – Real Drăgăneasca
Avântul Florești – Argeșul Mihăilești 3-0
P.S. Cele două echipe retrase din campionat, Argeșul Mihăilești și Argeșul Hotarele, vor pierde meciurile la masa verde cu 3-0, până la finalul competiției, conform regulamentului.

(Costel Spînu)