România a pierdut rușinos, miercuri seară,scor1-2, cu selecționata Georgia, într-un meci amical disputat pe stadionul „Ilie Oană” din Ploieşti, primul meci cu spectatori după un an și jumătate.

Oaspeții au condus cu 2-0, grație reușitelor lui Mikautadze (61) și Aburjania (71). Pentru România a marcat Andrei Ivan (78). Tricolorii au rămas în 10 din minutul 41, Florin Tănase fiind eliminat direct după ce și-a lovit adversarul.

Şi de la oaspeţi a fost eliminat un jucător, Kverkvelia, în minutul 64, după ce a primit al doilea cartonaş galben. În minutul 65, Răzvan Marin a ratat un penalti acordat pentru un fault al lui Kverkvelia la Ivan.

Este prima înfrângere din istoria naționalei României în fața reprezentativei Georgiei. România mai are programat un meci amical, contra Angliei, duminică, 6 iunie, de la ora 19:00, la Middlesbrough

Au evoluat echipele:

România: Vlad – Sorescu, Chiricheş-cpt., Nedelcearu, Ganea – Olaru (Cicâldău ’57), Marin (Stanciu ’77), Maxim (Budescu ’58) – Hagi (Keşeru ’77), Alibec (Ivan ’58), Tănase.
Selecţioner: Mirel Rădoi

Georgia: Kupatadze – Chabradze, Khocholava, Kverkvelia, Azarov – Shengelia (Lobzhanidze ’57), Kvekveskiri (Kiteishvili ‘57), Aburjania (Gvilia ’80), Okriashvili (Kashia ’66), Daushvili – Mikautadze (Zivzivadze ’81).
Selecţioner: Willy Sagnol