Sâmbătă după-amiază au avut loc partidele din cadrul rundei a 3-a a campionatului primului eșalon de fotbal, din județul Giurgiu.
Dunărea Giurgiu a bifat a 3-a victorie stagională câştigând cu 3-2 pe teren propriu cu Voința Daia, după un meci tensionat. Adelin Chiran, Laurențiu Dima și Adrian Cristea au adus golurile victoriei alb-albaștrilor, într-o partidă cu două penalty, câte unul de fiecare parte și o eliminare de la gazde.
Următoarea etapă, giurgiuvenii se va deplasa la Adunații Copăceni pentru derby-ul cu Victoria, ocupanta primului loc din Seria Sud.
Argeșul Mihăilești (foto), a stabilit scorul rundei învingând cu 10-1, pe teren propriu, pe Luceafărul Treistieni.
Umilinţă pentru FC Bolintin Deal. Bolintinenii a fost depășiți în deplasare de AFC Singureni cu 5-1.
În Seria Nord, Argeșul Mihăilești, FC Bolintin Malu Spart  şi Rapid Clejani, iar în Seria Sud Viictoria Adunații Copăceni și Dunărea Giurgiu continuă cu acelaşi număr de puncte, 9, în fruntea clasamentului, doar golaverajul despărţindu-i.
La capătul opus,Vedea, Călugăreni și Comana în Seria Sud şi Podul Doamnei, Zorile și Cosoba din Seria Nord, sunt singure echipe care nu au luat niciun punct.

(Foto Răzvan Bratu).

Etapa a 3-a / Sâmbătă, 7 septembrie
SERIA SUD
ENERGIA REMUȘ – AS SPICUL IZVORU              1-1
DUNĂREA OINACU – AS REAL COLIBAȘI            4-0
M. V. CĂLUGĂRENI – AS VIITORUL VEDEA –       3-3 (contestație ambele echipe)
DUNĂREA 2020 GIURGIU – AS VOINȚA DAIA     3-2
PROGRESUL VALEA DRAGULUI –  VICTORIA AD.COPĂCENI  3-4
GLORIA COMANA – AS ARGEȘUL HOTARELE     1-4
GIGANȚII VĂRĂȘTI – AS VOINȚA SLOBOZIA        9-3
AS PRUNDU – CS UNIREA IZVOARELE                  3-0
CLASAMENT
1 VICTORIA ADUNAȚII COPĂCENI     9p
2 DUNĂREA 2020 GIURGIU                 9p
3 ENERGIA REMUȘ                              7p
4 SPICUL IZVORU                                7p
5 GIGANȚII VĂRĂȘTI                          6p
6 VOINȚA DAIA                                    6p
7 AS PRUNDU                                       4p
8  ARGEȘUL HOTARELE                    4p
9  DUNĂREA OINACU                         3p
10 PROGRESUL VALEA DRAGULUI   3p
11 VOINȚA SLOBOZIA                        3p
12 UNIREA IZVOARELE                     3p
13 REAL COLIBAȘI                            3p
14 VIITORUL VEDEA                         0p
15 M. V. CĂLUGĂRENI                       0p
16 GLORIA COMANA                         0p
SERIA NORD
AFC SINGURENI – FC BOLINTIN DEAL            5-1
PETROLUL ROATA – AS IEPUREȘTI                3-3
MAXIMA HOBAIA –  AVÂNTUL FLOREȘTI        5-3
REAL DRĂGĂNEASCA – AS PODUL DOAMNEI   2-1
RAPID CLEJANI –  UNIREA COSOBA                    5-1
VIITORUL TINTAVA – ZMEII OGREZENI        1-2
ARGEȘUL  MIHĂILEȘTI – LUCEAFĂRUL TRESTIENI  10-1
FC BOLINTIN MALU SPART  –  INTER ZORILE               5-1
CLASAMENT
1   ARGEȘUL 2009 MIHĂILEȘTI   9p
2    FC BOLINTIN MALU SPART   9p
3    RAPID CLEJANI                       9p
4   AFC SINGURENI                       7p
5   MAXIMA HOBAIA                      6p
6   AS VIITORUL TINTAVA           6p
7   FC BOLINTIN DEAL                6p
8   REAL DRĂGĂNEASCA          6p
9   AVÂNTUL FLOREȘTI             3p
10 ZMEII OGREZENI                   3p
11 LUCEAFĂRUL TRESTIENI    3p
12 PETROLUL ROATA                 2p
13 AS IEPUREȘTI                        1p
14 AS PODUL DOAMNEI             0p
15 INTER ZORILE                        0p
16 UNIREA COSOBA                   0p
(Jurnal)