Astra Giurgiu a pierdut meciul din etapa a XVI-a     ( prima a returului ediției 2020/2021), a Ligii 1, disputat vineri, 15 ianuarie, la București, pe        „Arena Națională”.  Liderul clasamentului FCSB, s-a dezlănțuit la finalul partidei, schimbând soarta partidei în doar 10 minute…

FCSB învinge Astra Giurgiu cu 3-0 (0-0), prin golurile înscrise de Dennis Man (77) şi Florin Tănase (81 și 89).

Prima parte a fost echilibrată, Florinel Coman a trimis balonul în bară în minutul 11 . A urmat replica giurgiuvenilor prin ratarea incredibilă a lui  Mihai Răduț. Repriza secundă a fost însă dominată de echipa lui Gigi Becali, revenită pe terenurile din Liga 1, direct din cantonamentul din Turcia.

Au evoluat echipele:

FCSB: Vlad – Creţu (Ov. Popescu ’46), Cristea, Miron, Radunovic – Simion (Perianu ’46), Olaru (Buziuc ’75), Oct. Popescu – Tănase (Oaidă ’90+3), Man, Fl. Coman. Antrenor: Anton Petrea

Astra Giurgiu: – Sousa, Graovac, Găman (Montini ’71), Bruno – Crepulja – Canadija, Răduţ (Balaure ’80)- Stahl (Riza ’71), Budescu, D. Gheorghe (V.. Gheorghe ’12).  Antrenor: Eugen Neagoe.

În cea de-a doua etapă a returului, Astra Giurgiu primeşte vizita celor de la Universitatea Craiova, echipă destul de şifonată după egalul de pe teren propriu, cu Sepsi OSK.

După acest egal oltenii au coborât pe locul trei în clasament, la patru puncte distanță de ocupanta primului loc, FCSB. Într-o altă partidă din etapa a XVI-a, CFR CLUJ a învins pe teren propriu pe Academica Clinceni, cu scorul de 3-1, și a urcat pe locul secund al clasamentului.