Astra Giurgiu a învins luni, pe teren propriu, cu scorul de 4-0 (1-0), formaţia Poli Iaşi, într-un meci din cadrul etapei a XV-a a Ligii I. Au marcat: Budescu ’27 şi ’81, V. Gheroghe ’76 şi ’86.Gazdele au avut o repriză superioritate numerică. Francisc Cristea a intrat într-un dialog aprins cu arbitrul Ovidiu Hațegan, imediat după ce acesta a pus capăt primei reprize. Cum mai avea un „galben” în minutul 21, jucătorul moldovenilor l-a văzut și pe al doilea, fiind eliminat. Budescu a marcat un gol direct din corner şi altul după o execuţie spectaculoasă. După victoria împotriva celor de la Poli Iași, echipa giurgiuveană rămâne pe loc de play-off după 15 etape jucate în sezonul regular.
Iată, mai jos, componența fiecăreia dintre cele două echipe ce au evoluat pe stadionul „Marin Anastasovici” din municipiu:
Astra Giurgiu: Lazăr – Graovac, Tamaș, Dima – Fl. Matei (Begue ’61), G. Simion (Răduţ ’51), Crepulja, Radunovici – V. Gheorghe, Alibec, Budescu (D. Gheorghe ’84).
Antrenor Bogdan Andone;
Poli Iaşi: Târnovanu – Gallego, Mihalache, Diallo, Bădic – Breeveld, Passaglia – Horşia (Carlone ’53), F. Cristea, Popadiuc (Haţiegan ’77) – A. Cristea (Bălan ’66).
Antrenor Mihai Teja.
Arbitri: Ovidiu Haţegan – Sebastian Eugen Gheorghe, Radu Adrian Ghinguleac – Iulian Călin; Observatori: Adrian Vidan, Marin Petrache.
Universitatea Craiova – Dinamo Bucureşti                 4-1
După disputarea tuturor acestor meciuri, clasamentul Ligii I la fotbal arată astfel: