
De mai mulți ani, la Prundu există o ostilitate fățișă între o parte a cetățenilor comunei, unii chiar consilieri locali, și primarul Cătălin Corbea. De cele mai multe ori, disputele între primar și cei care nu sunt de acord cu unele dintre proiectele sale se termină cu acte de violență.
Un asemenea episod s-a consumat la finele ședinței de consiliu local de astăzi, 31 ianuarie, când unul dintre consilieri, Cristică Preoteasa, a fost agresat, fizic și verbal, de către un alt consilier.
Contactat telefonic, cel agresat, care, de altfel ne-a și pus la dispoziție filmarea cu momentul agresiunii, ne-a declarat:
„Totul a pornit din momentul în care am încercat să cer explicații pentru cumpărarea de pavele pentru aproape 5.000 de metri pătrați. Am vrut să știu și eu, ca ales al comunei, unde anume vor fi amplasate aceste pavele, și, mai ales, dacă se fac înlocuiri în zone ale căror lucrări sunt încă în perioada de garanție. Tot timpul, primarul Corbea m-a contrat, m-a privit zeflemitor, și, la final, când i-am cerut socoteală în baza unor legi, pe care toți trebuie să le respectăm și să le aplicăm, am fost jignit de un coleg de consiliu, de Ionel Balea. Acesta nu s-a rezumat doar la jigniri, ci chiar m-a lovit cu pumnul în umăr, așa cum se vede și pe filmare. Intenționez să îi fac plângere acestui domn Balea, pentru că nu se mai poate așa. La fiecare ședință sunt jignit, acum, vedeți, am fost și agresat fizic!”, a mai declarat consilierul agresat.
Totodată, acesta ne-a mai precizat faptul că se teme pentru viața lui, întrucât cel care l-a lovit în sediul Primăriei este posesor de armă de vânătoare și pistol. „Nu m-a amenințat, dar eu știu ce se poate întâmpla pe câmp, unde nu-i nimeni, dacă în sediul Primăriei a făcut ce a făcut…!”, a mai spus Cristică Preoteasa.
(Jurnal)