În perioada 24-26 septembrie, în localitatea Maintal, Germania, s-a desfășurat Campionatul European de Ju Jitsu cu participarea a 17 țări, unde au fost prezenți și sportivi ai lotul național al României, care au urcat din nou pe podiumul de premiere.

La finalul celor trei zile de concurs, România a obținut 18 medalii (3 de aur, 6 de argint și 9 de bronz), ocupând  locul 3 pe națiuni după Germania (locul 1) și Belgia (locul 2).

Sportivi giurgiuveni,  elevi ai antrenorului Ion Chelu , componenți ai lotului național, ce au făcut deplasarea în Germania, au obținut următoarele rezultate:

1. Crețu Marius a obținut medalia de bronz la fighting-55kg/U18;

2. Ristea Teodora a obținut locul IV la fighting – 57kg/U18.

Le mulțumim și  adresăm felicitări tuturor celor implicați în obținerea acestor rezultate  urându-le mult  succes la următoarea competiție ce va avea loc în Dubai.