Sâmbătă după amiază, la Clinceni, faţă în faţă într-un meci din etapa  25 -a a Ligii 1 la fotbal, s-au aflat Academica din localitate şi Astra Giurgiu. Meciul s-a terminat la egalitate 1 – 1, după ce la pauză „Acadimicienii” au condus cu 1-0.Ilfovenii au deschis scorul în minutul 43, prin atacantul Adrian Popa, care a șutat senzațional, din voleu, de la 16 metri.
În partea a doua a jocului, giurgiuvenii au izbutit să restabilească egalitatea prin Sulejman Krpic în minutul 69, după o pasă de geniu a lui Răduț.
Gazdele au făcut un pas greşit, iar poziţia lor de play-off este ameninţată de Uță, care a învins la Mediaș. După aceast egal, Academica Clinceni se situează pe locul 6 din Liga 1, cu 36 puncte obținute.
De cealaltă parte, Astra Giurgiu rămâne tot pe poziția 10 din Liga 1, cu 29 de puncte strânse.
Au evoluat echipele:
Academica Clinceni: Vâlceanu – Achim, Gardoş, Patriche (Bilali ’77), Pârvulescu – Cordea, Cascini (Moulin ’76), Cebotaru (Ventura ’67), A. Popa – Chunchukov, Longher (Rusescu ‘5, Tănase ’67).
 Antrenor: Ilie Poenaru.
Astra Giurgiu: Lazar – Raspopovic (Sousa ’72), Găman, Graovac, Bruno – Pahonţu (Wuethrich ‘5), Boe-Kane, Crepulja (Răduţ ’55) – Stahl, Montini (Krpic ’55), V. Gheorghe (Canadjija ’72).
Antrenor: Eugen Neagoe.