România U21 a debutat cu un egal la Campionatul European de tineret, 1-1 contra Olanda U21. Jocul s-a disputat pe Stadionul Bozsik Stadion, din Budapesta. Olandezii au deschis scorul prin Schuurs în minutul 16, după o greșeală în defensivă a lui Denis Ciobotariu. Romînii au egalat patru minute mai tîrziu prin Ciobanu din lovitură liberă.

Sâmbătă, România va întâlni Ungaria (19:00), pe același stadion, la Budapesta, în timp ce Germania se va confrunta cu Ţările de Jos, la Székesfehérvár. În ultima etapă, pe 30 martie, se vor juca partidele Germania-România(19:00) și Ungaria-Olanda.

Au evoluat echipele:

România U21: Vlad – Haruţ, Ciobotariu, Paşcanu – Boboc, Olaru, Marin, Ciobanu, Moruţan (Itu ’88) – Ganea (Petre ’80), Măţan (Oaidă ’72).
Selecţioner: Adrian Mutu.

Olanda U21: Scherpen – Zeefuik, Schuurs, Teze, Bakker – Reis, De Wit, Koopmeiners – Lang (Brobbey), Boadu (Gakpo ’64), Kluivert.
Selecţioner: Erwin Van De Looi.