În penultimul meci din programul de luni, a Campionatului European la Fotbal – 2020 , Slovacia a învins Polonia cu 2-1, într-un meci din grupa E , arbitrat de o echipă condusă de românul Ovidiu Hațegan.

Luni seara, pe stadionul din ”St. Petersburg Stadium” din orașul rusesc,  Sankt Petersburg, în Grupa E a turneului final EURO 2020, Slovacia a învins Polonia, echipa ce trecea favorită a acestui meci.

Polonia în ciuda dominării evidente din prima repriză a plecat la cabine, la pauză, condusă cu 1-0, după ce în min. 18. Slovaci au deschis scorul prin autogolul marcat de Szczesny.

La numai un minut după reluarea partidei, în  min. 46, Polonia egalează prin golul înscris de Linetty.

Ambiționați  slovacii turează motoarele și în min. 69 Slovacia preiau din nou avantajul prin golul marcat de Skriniar.

Din păcate Robert Lewandowski s-a zbătut singur pe teren , vedeta nemților de la Bayern Munchen  nereușind să realizeze nicio fază spectaculoasă, colegii săi de echipă fiind, valoric, net  inferiori căpitanului lor …

De menționat că polonezii au  jucat în inferioritate numerică din minutul 62, când Hațegan l-a eliminat pe Krychowiak, după al doilea cartonaș galben.

Așa cum precizam la început, partida a fost  arbitrată de o brigadă din România, cu Ovidiu Haţegan la centru și arbitri asistenţi /delegaţi, Radu Ghinguleac şi Sebastian Gheorghe, al patrulea oficial fiind Istvan Kovacs. ( arbitru de rezervă a fost desemnat Vasile Florin Marinescu).

Echipele alinate  de startl partidei :

Polonia: 1. Wojciech Szczesny (căpitan) – 18. Bartosz Bereszynski, 15. Kamil Glik, 5. Jan Bednarek, 13. Maciej Rybus – 8. Karol Linetty, 10. Grzegorz Krychowiak, 14. Mateusz Klich – 21. Kamil Jozwiak, 9. Robert Lewandowski (căpitan), 20. Piotr Zielinski. Selecţioner: Paulo Sousa.
Rezerve: 12. Lukasz Skorupski, 22. Lukasz Fabianski – 3. Pawel Dawidowicz, 4. Tomasz Kedziora, 6. Kacper Kozlowski, 11. Karol Swiderski, 16. Jakub Moder, 17. Przemyslaw Placheta, 19. Przemyslaw Frankowski, 24. Jakub Swierczok, 25. Michal Helik, 26. Tymoteusz Puchacz.

Slovacia: 1. Martin Dubravka – 2. Peter Pekarik, 5. Lubomir Satka, 14. Milan Skriniar, 15. Tomas Hubocan – 18. Lukas Haraslin, 19. Juraj Kucka, 25. Jakub Hromada, 20. Robert Mak – 8. Ondrej Duda, 17. Marek Hamsik (căpitan). Seelcţioner: Stefan Tarkovic.
Rezerve: 12. Dusan Kuciak, 23. Marek Rodak – 3. Denis Vavro, 6. Jan Gregus, 7. Vladimir Weiss, 10. Tomas Suslov, 11. Laszlo Benes, 13. Patrik Hrosovsky, 16. David Hancko, 21. Michal Duris, 22. Stanislav Lobotka, 24. Martin Koscelnik.

Arbitru video: Marco Di Bello (Italia); arbitri asistenţi video: Jerome Brisard (Franţa), Filippo Meli, Massimiliano Irrati (ambii din Italia)

Delegat UEFA: Artur Azarian (Armenia), observator UEFA pentru arbitri: Pascal Garibian (Franţa).