Sâmbătă, 14 august 2021, Dunărea Giurgiu a disputat o nouă partidă amicală, adversara echipei din Liga a IV-a fiind Dunav Batin, formație care evoluează în Liga a IV-a din Bulgaria.
Cu un antrenor care nu mai are nevoie de nicio prezentare, prof. Dorian Gîrlea, și cu primarul Adrian Anghelescu prezent la joc, Dunărea Giurgiu, a câştigat la scor amicalul disputat sâmbătă pe stadionul Marin Anastasovici din Giurgiu. În final, giurgiuvenii au învins cu 4-0, toate cele patru goluri fiind înscrise în repriza a doua, într-un interval de 23 de minute. După o primă repriză echilibrată, în care cea mai mare ocazie a aparținut gazdelor, alb-albaștri s-au dezlănțuit reușind să destabilizeze apărarea bulgarilor și au punctat prin Blaga min. 67,80, Vrabie min. 71 și Mina min. 90.
Dunărea: Văduva – Florescu, Pascu, Vrabie, Bealcu, Clinchevici, Constantin, Dima, Matache, Blaga, Asan.
Au mai evoluat în repriza secundă: Olteanu, Debreţin, Bălţat, Slate, G. Mina, M. Mina.
Antrenor: Dorian Gîrlea.
PS: Dunav Batin a promovat în Liga a III-a, în sezonul 2020/2021, dar forurile de la Sofia, nu le-au dat acceptul de a evolua în liga a treia bulgară datorită faptului că nu au juniori.
(Foto: Costel Nicolae)