Fotbal Liga IV-a, seria Sud – Rezultatele etapei a 5-a, clasament și etapa viitoare

0
296

Sâmbătă, 1 octombrie 2022, a fost programată etapa a cincea din noul sezon al Ligii a IV-a, seria Sud. Așa cum era de așteptat am avut parte de multe goluri în mai multe jocuri. Multe goluri și scoruri de parcă n-ar fi vorba de fotbal!

Rușinea seriei Sud, Viitorul Vedea a fost învinsă pe teren propriu cu un scor de maidan, de Inter Valea Dragului, scor de 0-18. Mergem înainte cu acest campionat performant. Dunărea Giurgiu a învins în deplasare în derby-ul etapei pe Energia Remuș cu scorul de 3-0. Din păcate, Energia Remuș a luat-o la vale în acest sezon, pare că se va lupta în subsolul clasamentului.

Giganții Vărăști a reușit un egal în deplasare la Gloria Comana, 0-0, și pierde teren în fața primelor două clasate.

Victoria Adunații Copăceni și Dunărea Giurgiu sunt departajate, în fruntea clasamentului, de patru goluri!

Dunărea Giurgiu și Victoria Adunații Copăceni, rămân singurele echipe din serie cu maximum de puncte.

În această etapă liderul clasamentului, Victoria Adunații Copăceni a stat:

Rezultatele etapei a 5-a, din Liga a IV-a, seria Sud

⚽MV Călugăreni-Dunărea Oinacu              5-1

⚽Unirea Izvoarele-Real Colibași                0-2

⚽Energia Remuș-Dunărea Giurgiu            3-0

⚽Gloria Comana-Giganții Vărăști               0-0

⚽Viitorul Vedea-Inter Valea Dragului         0-18

⚽Victoria Adunații Copăceni   –  Stă
Clasament:
1.Victoria Adunații Copăceni  12p
2.Dunărea Giurgiu                  12p
3.Giganții Vărăști                      7p
4.Gloria Comana                      7p
5.Inter Valea Dragului               6p
6.MV Călugăreni                       6p
7.Real Colibași                          6p
8.Dunărea Oinacu                     3p
9.Energia Remuș                       3p
10.Unirea Izvoarele                    3p

11.Viitorul Vedea                        0p
Etapa viitoare sâmbătă, 8 octombrie 2022, orele 16:00
⚽Real Colibași-MV Călugăreni
⚽Dunărea Giurgiu-Unirea Izvoarele
⚽Giganții Vărăști-Energia Remuș
⚽Dunărea Oinacu-Viitorul  Vedea
⚽Inter Valea Dragului-Victoria Adunații Copăceni
⚽Gloria Comana-STĂ

(Costel Spînu)