Dunărea Giurgiu a învins, duminică, 23 mai,  cu scorul de 4-3 (3-0), echipa Spicul Izvoru, în prima etapă din Liga a IV-a,Zona 1 pentru „Turneul de desemnare a campioanei judeţene 2021” .

Partida a avut loc pe Stadionul ”Gogu Gîrlea-Port”,din Giurgiu. O partidă în care giurgiuvenii și-au creat multe ocazii importanmin.42,și Blaga min.45.

Repriza secundă a fost una modestă pentru giurgiuveni, care au reușit un singur gol prin același Blaga în minutul 65, în timp ce oaspeții au marcat de trei ori prin M. Stan 60 (pen.), Jelescu min.76 şi min.84.         În etapa a II-a, Dunărea Giurgiu va juca sâmbătă, 29 Mai, de la ora 14:00, cu Voința Slobozia, în timp ce Spicul Izvoru va întâlni pe Viitorul Vedea. Ambele echipe vor juca pe stadionul ”Gogu Gîrlea- Port” ,din Giurgiu.

„Obiectivul pentru sezonul 2021/2022,este promovare în Liga 3. Avem şansa să mergem în fotbalul național,acolo unde am jucat mulți ani, pentru a atinge obiectivul avem tot sprijinul domnului primar Adrian Anghelescu „, a declarat, după meci, noul director al SCM Dunărea 2020 Giurgiu,  prof.Mirel Marin.

DUNĂREA GIURGIU: M. Văduva – Florescu, Pascu, Vrabie, H. Gheorghe – T. Constantin, Negoita – Dăianu (63 Mina), Dima, Blaga – Asan (cpt.).

Antrenor: Dorian Gârlea

SPICUL IZVORU: Bubulincă – Baboi (18 Feraru), Grosu, M. Marin (18 Vulcan), Ciupitu – Daia, Comăneanu (cpt.), Matache, A. Matei (39 M. Dumitru) – M. Stan (78 Mihalache) – Jelescu.

Antrenor: Ionuţ Budrincă

(Spînu Costel;  Foto: Costel Nicolae)