Formația Astra Giurgiu (foto), a retrogradat în Liga a II-a, după ce a fost învinsă în deplasare, miercuri seară, cu scorul de 1-0, de echipa Viitorul Constanța, în ultima etapă a play-out din Liga 1 la fotbal.

A marcat pentru echipa constănțeană, Chițu, în ultimul minut al prelungirilor (’90+6) .

FC Hermannstadt a obținut o victorie foarte importantă, tot miercuri, în ultima etapă a play-out-ului Ligii 1, pe teren propriu,1-0 cu FC Argeș și va juca barajul de menținere  în liga I.

În urma acestui rezultat (0-1 cu FC Viitorul), Astra Giurgiu a retrogradat în liga secundă după 12 ani!

10.Poli Iași                    20

Astfel, în urma rezultatelor, Astra Giurgiu și Poli Iași au retrogradat în Liga  a II-a.

FC Voluntari și FC Hermannstadt vor disputa un meci de baraj de menținere/promovare în Liga I, în dublă manșă (tur – retur) cu ocupantele locurilor 4, respectiv 3, din Liga II-a.

Lovitura a dat-o Viitorul, care prinde un loc la barajul pentru Europa, cu un gol în prelungiri. Cu toate că ocupă locul 4, echipa din Constanța, profită de faptul că UTA și Gaz Metan nu au licență UEFA și nu pot juca în cupele europene.

(Costel Spînu; foto: Costel Nicolae)