Cupa României a debutat miercuri, 6 iulie, cu  faza regională, în care reprezentantele județelor țării (42 de echipe), respectiv reprezentanta Capitalei, vor fi împărțite în șapte zone, cele șapte câștigătoare regionale urmând să meargă în turul I.

În această ediție vor lua startul 41 de echipe, județul Covasna neavând  reprezentantă.

Echipa ce reprezintă Județul nostru, SCM Dunărea 2020 – Giurgiu, a întânlit pe stadionul ”Marin Anastasovici”,  reprezentanta  județului Ilfov, ARD Snagov, pe pe care a învins-o cu scorul de 4-3 (4-1).

Elevii lui Andrei Nemțescu (care cu această ocazie a debutat pe banca Dunării), au început ezitant partida, dar au revenit rapid în joc  marcând patru goluri prin Blaga (min. 8), Al. Popescu (min. 11), Florescu (min. 22) și N. Ioniţă (min.34).

Repriza secundă a adus schimbări în echipa celor de la Dunărea, iar calitatea jocului s-a mai diminuat.Pentru oaspeții au marcat: Petrache, Al. Manea (min.73) și R. Ilie (min.86).

În etapa viitoare Dunărea va juca în deplasare cu reprezentanta județului Prahova, Atletic United- 1906 Ploiești.

Gazdele au adus la stadion un grup de animatoare ce au desfășurat un adevărat spectacol, făcând ca momentele din pauza jocului să fie mult mai  interesante pentru cei aflați în tribună.

Echipele aliniate la startul partidei au fost:

SCM DUNĂREA: Oct. Stanciu – Bălţat, Asan (cpt.), Al. Ghiţă, G. Mina – Chiran – N. Ioniţă, Al. Popescu – Florescu, Cazaciuc, Blaga. Antrenor: Andrei NEMŢESCU . Au mai evoluat: M. Văduva – Pascu, Peiu, Nemţescu, Fl. Dumitru

ARD SNAGOV: G. Dinu – Chiru, Alexe, Petrache (cpt.), I. Popescu – Al. Manea – R. Ilie, I. Stan, Cl. Ştefan, I. Vasile – I. Ghiţă. Antrenor: Răzvan ARDELEANU. Au mai evoluat: R. Ion – D. Socol, G. Grădinaru, Nistor, Bucurescu.

Trebuie menționat că Faza regională a Cupei României, se joacă în datele de  6, 9 și 13 iulie!