Miercuri seară, Astra Giurgiu a învins pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca, în manşa tur a semifinalelor Cupei României la fotbal, ediţia 2018-2019, liderul ligii 1, CFR Cluj, cu scorul de 3-1 la pauză 2-1.. Giurgiuvenii, pornesc drept mari favoriți la calificare în returul de pe 23 aprilie de la Giurgiu.
Jocul a fost controlat mai mult de cei de la CFR. În schimb giurgiuvenii am fost eficienţi pe contraatac, reușind să marcheze trei goluri.
Pentru CFR a marcat Bud în minutul 15.Pentru giurgiuveni au marcat  V. Gheorghe (min. 5), Begue  (min.35) Butean (min. 51).
Au evoluat următoarele formaţii:
CFR : J. Fernandez – Peteleu, A. Lang, A. Mureşan, Camora – Hoban, Males (61 Omrani) – Al. Ioniţă II (60 C. Deac), Moutinho (79 Al. Păun), V. Costache – Bud.
Antrenor Dan Petrescu
Astra : Silva – Butean, Cestor, Crişan, Radunovic – Begue (60 Balaure), Mrzljak, Pires, V. Gheorghe (83 N. Roşu) – Alibec, Zoua (57 Llullaku).