AcasăActualitateCORONAVIRUS ROMÂNIA, 9 decembrie: 7365 de noi îmbolnăviri; 1271 de români sunt...

CORONAVIRUS ROMÂNIA, 9 decembrie: 7365 de noi îmbolnăviri; 1271 de români sunt internați la ATI, iar 161 au murit, în ultimele 24 de ore

Până astăzi, 9 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 532.040 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

425.816 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 7.365 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba108171453,58
2.Arad124292143,69
3.Argeș157181894,24
4.Bacău143031392,47
5.Bihor153881873,22
6.Bistrița-Năsăud6359872,38
7.Botoșani6889712,23
8.Brașov212393415,07
9.Brăila64361233,67
10.Buzău7139611,99
11.Caraș-Severin5330812,33
12.Călărași5092743,12
13.Cluj246523665,45
14.Constanța207735207,09
15.Covasna4498421,56
16.Dâmbovița125891462,85
17.Dolj132312092,23
18.Galați122272733,47
19.Giurgiu4853452,88
20.Gorj4620301,16
21.Harghita4925621,11
22.Hunedoara98441092,96
23.Ialomița5378583,18
24.Iași226113282,46
25.Ilfov180603226,14
26.Maramureș9207811,96
27.Mehedinți4320521,91
28.Mureș131841522,84
29.Neamț9927741,54
30.Olt80831201,24
31.Prahova209822663,14
32.Satu Mare6205633,07
33.Sălaj5755511,7
34.Sibiu152541284,57
35.Suceava13899981,56
36.Teleorman6161922,22
37.Timiș211633063.92
38.Tulcea4313953,24
39.Vaslui86601572,19
40.Vâlcea8612762,39
41.Vrancea6165621,56
42.Mun. București7974219466,77
43.Cazuri noi nealocate pe județe5008*-676 
 TOTAL532.0407.365 

 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.169 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA25
2ARAD12
3ARGEŞ56
4BACĂU16
5BIHOR10
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI17
8BRĂILA5
9BRAŞOV34
10BUZĂU8
11CĂLĂRAŞI7
12CARAŞ-SEVERIN18
13CLUJ54
14CONSTANŢA45
15COVASNA4
16DÂMBOVIŢA35
17DOLJ27
18GALAŢI35
19GIURGIU14
20GORJ9
21HARGHITA3
22HUNEDOARA18
23IALOMIŢA19
24IAŞI54
25ILFOV58
26MARAMUREŞ3
27MEHEDINŢI6
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI208
29MUREŞ36
30NEAMŢ23
31OLT26
32PRAHOVA41
33SĂLAJ7
34SATU MARE13
35SIBIU37
36SUCEAVA21
37TELEORMAN57
38TIMIŞ46
39TULCEA10
40VÂLCEA8
41VASLUI27
42VRANCEA13
43TOTAL1169

 

Până astăzi, 12.821 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 08.12.2020 (10:00) – 09.12.2020 (10:00) au fost raportate 161 decese (90 bărbați și 71 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea,  Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 de ani, 14 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 38 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 65 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 43 decese la categoria de peste 80 de ani.

155 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 6 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.430. Dintre acestea, 1.271 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.325.130 de  teste. Dintre acestea, 31.458 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 20.394 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.064 la cerere.

Pe teritoriul României, 43.582 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.821 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 66.572 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 105 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.148 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 723 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 8 decembrie a.c., 4.000 de  sancţiuni contravenţionale, în valoare de 628.730 de lei.

De asemenea, structurile abilitate ale Poliției au constatat, ieri, 3 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.914  cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.936 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.056 în Germania, 167 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 10 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 11 în Republica Moldova și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia și Egipt. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 127 de cetățeni români aflați în străinătate, 32 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

VREMEA

Giurgiu
cer acoperit de nori
18.1 ° C
18.1 °
18.1 °
81 %
1.2kmh
100 %
Dum
18 °
lun
19 °
mar
25 °
mie
25 °
joi
24 °

NOTA

Vă rugăm să folosiți un limbaj decent în comentariile pe care le lasati. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii se vor sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul jurnalgiurgiuvean.ro nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii. Responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului!