
De aproximativ o săptămână, creştinii au intrat în Postul Paştelui, cel mai lung şi mai aspru dintre toate cele patru posturi importante de peste an, care durează patruzeci de zile.
Pe lângă respectarea regulilor creştin ortodoxe dinaintea Paştelui, credincioşii care doresc să-şi detoxifice organismul pot ţine în această perioadă şi un post alimentar, adecvat, renunţând la produsele din carne, lapte sau ouă.
Ca atare, în pieţele din toată ţara, verdeţurile şi fructele sunt la mare căutare în această perioadă. La fel se întâmplă şi în Piaţa Centrală din Giurgiu. Aici, pe tarabele comercianţilor se regăsesc din belşug o serie de astfel de produse pe care cetăţenii care ţin post sau care, pur şi simplu, doresc să mănânce sănătos, le pot achiziţiona la preţuri rezonabile, asemănătoare celor de anul trecut.
După cum ne declara administratorul Pieţei, Marian Pavel, giurgiuvenii pot opta pentru mult-aşteptatele trufandale de primăvară.
Dar hai să trecem în revistă câteva din produsele de sezon:
– salata verde – 2 lei/ buc.; ridichii – 1,5 – 3 lei/ leg.; ceapă verde – 1 leu/ leg.; usturoi verde – 1,5 – 2 lei/ leg.; spanac – 7 lei/ kg; urzici – 5 lei/ kg).
Pe lângă acestea preţul altor legume ce se găsesc tot anul pe tarabe a rămas neschimbat: fasole uscată 8 – 10 lei/kg, cartofi 1,8 – 2 lei/ kg, ciuperci 9 lei/kg.
La mare căutare în această perioadă sunt şi prunele uscate folosite la mâncărurile de post ce se vând la 12 – 13 lei/kg, dar şi nucile 34 – 35 lei/kg şi, bineînţeles, nelipsitele mere 1 – 3 lei/kg, indicate a fi consumate în orice anotimp şi la orice oră a zilei.
Aşadar, Piaţa Centrală din Giurgiu vă aşteaptă cu produse proaspete şi sănătoase, numai bune de consumat în perioada Postului, la preţuri care nu vă ”ard” buzunarele, ci poate doar vă topesc grăsimile, curăţând toxinele din organism.
(Teodora Nicolau)