Formaţia Astra Giurgiu a remizat, vineri, în deplasare, scor 1-1, cu echipa FC Botoșani, în  primul meci din etapa a XIII-a a Ligii I, în care gazdele au egalat din penalty.
Au marcat  Keyta, în minutul 69 din penalti, iar pentru Astra Giurgiu a înscris Montini, în minutul 55.
Botoşănenii au fost privaţi de un alt penalty, în prima repriză, când mingea a atins mâna lui David Bruno (43).
Astra este la al patrulea meci consecutiv de campionat fără eşec, o victorie şi trei egaluri.
FC Botoşani a ajuns la cinci etape consecutive fără victorie, două eşecuri şi trei egaluri (la rând)
În urma acestui rezultat, formația pregătită de Eugen Neagoe ocupă locul 14 (10 puncte), în timp ce echipa lui Marius Croitoru se află pe poziția a 9-a (14 puncte).
Au evoluat echipele:
FC Botoşani: Pap – Braun, Haruţ, Chindriş, Holzmann – Florescu, Rodriguez, Ongenda (Camara ’82), Tîrcoveanu (Toutouh ’67), Al Mawas – Keyta.
 Antrenor: Marius Croitoru
Astra Giurgiu: Lazăr – Sousa, Dima, Graovac, Radunovic – Merloi, Crepulja, Canadjidja (Wutrich ’90+4), Gheorghe (Balaure ’73) – Budescu, Stahl (Montini ’55).
Antrenor: Eugen Neagoe.
Arbitri: Călin Iulian (Ştefăneşti – Argeş)- Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel – Argeş) – Danşa