Site-ul specializat pentru locuri de muncă, e-jobs.ro, are afișată o ofertă de muncă incredibilă, pentru doritorii ieșirii din cotidian: un loc de astronaut pentru prima companie lansată pe Marte!

Candidatul ideal trebuie să îndeplinească o serie de condiții: bună orientare în spațiu, dornic să aterizeze oriunde în afara Terrei și să se aclimatizeze.

„Totodată, ar fi bine să:

  • îi placă să stea la temperaturi cu minus la birou, fără aerotermă;
  • nu se panicheze când metroul rămâne în tunel și nu mai simte pic de oxigen;
  • lucreze fără stresul timpului (un an pe Marte durează cam cât doi ani pământeni);
  • facă fotografii bune și neapărat selfie-uri (neapărat peste 60, ultimul record de pe Marte);
  • fi mers cel puțin o dată la mare în extrasezon sau în Vamă după 1 Mai muncitoresc;
  • fi trecut printr-o facultate tehnică, adică să fi rezolvat cu brio situațiile neașteptate de la curs: un monitor care nu funcționa, o ușă care s-a blocat;
  • se descurce bine în limba lui Shakespeare, dar și în limba lui Dostoievski (nu e de glumă cu rușii, sunt experți când ai o problemă în spațiu);
  • fi rămas mult timp în cabina piloților după ce te-ai revoltat că ți s-a terminat vacanța;
  • știe să înoate în cele mai extravagante vestimentații (de exemplu, într-un costum de zbor și pantofi de tenis). ”

În ceea ce privește descrierea jobului, responsabilități și beneficii, pe site-ul amintit scrie:

Descrierea jobului

Responsabilități

Vrem să fii primul angajat care pune piciorul într-o companie nou lansată pe Marte dacă:

  • Vii la timp la birou și ai mereu cardul de acces la tine;
  • Știi procedurile și regulamentul de ordine interioară ca pe o rugăciune de lansat în spațiu;
  • Reușești să supraviețuiești cu orele în sala de ședințe;
  • Vii mereu cu idei noi și ingenioase pentru a repara un calculator, o ușă, un espressor de cafea sau chiar aerul condiționat în această perioadă;
  • Faci de mâncare colegilor (de multe ori cu resurse minime din frigider) când sunt fenomene meteo extreme.
  • Ești atent la cine și ce trece prin birou și pe lângă birou (colegi, șefi, obiecte neidentificate)

Beneficii

Pentru activitățile tale, te vom recompensa cu:

  • salariu astronomic;
  • vacanță cu bilet dus-întors, pe Marte, cursă business-class cu NASA;
  • prânzul la conservă, de sărbători sarmale, salată boeuf și cozonac, după tradiție, tot la conservă;
  • asigurare medicală care include și un program nutriționist bazat pe mâncare la conserve
  • Un CD cu piesa Plec pe Marte a lui Smiley
  • abonament la sala FlyFitness
  • training în Cometa Vomei, da așa cum e numit avionul în care NASA face pregătirea pentru imponderabilitate.

Adaugă și Formularul 171 (nu, nu e pentru ANAF de data asta, ci cu date despre tine), precum și o scrisoare de intenție. Povestește-ne cât de determinat ești să pleci pe Marte (ai plătit chiria pe doi ani în avans, ai făcut o comandă uriașă de mâncare pentru pisica ta, ai acordul în scris al părinților, iubitei/iubitului). Toate aplicările vor fi tratate cu maximă seriozitate și vor respecta standardele NASA de selecție.

Descrierea companiei

Suntem o companie aflată la început de drum, parteneră NASA. Ne-am fondat în 2019 după ce am observat că nu prea mai e loc de trai pe pământ, că anotimpurile nu se mai respectă. În plus, în metrourile spre Pipera nu prea mai e loc și de prietenie nu prea mai poate fi vorba. Descoperirea apei sub formă înghețată pe Marte ne-a dat speranțe mari că putem avea birourile acolo. Valorile noastre sunt: libertate și fraternitate pe Marte!

Adresa: 14.5°S, 175.4°E”

Anunțul a fost publicat în 14 iulie, având valabilitatea de o lună de zile, până pe 15 august. Încă nu s-au arătat doritori care să părăsească planeta, dar mulți șușotesc că ar fi o glumă proastă, pe care cei de la e-jobs încă nu au sesizat-o, pentru a o înlătura.
(Jurnal)