Astra Giurgiu (foto) a produs surpriza etapei a 10-a a Ligii a 2-a, terminând la egalitate, în deplasare, cu formaţia Steaua București, 1-1 (1-0), pe Stadionul  din Ghencea după o partidă frumoasă și un gol extrem de spectaculos.

Echipa Armatei a deschis scorul în minutul 40, prin Remus Chipirliu care a profitat de o gafă în defensiva adversă și l-a învins pe Moroz, cu un șut frumos la bara a doua. Replica giurgiuvenilor a venit imediat după pauză, în minutul 50.

Ionuț Zaharia a executat formidabil o lovitură de la colț, iar balonul a trecut peste Enache, exact în vinclul porții. În etapa viitoare, Astra se va duela pe teren propriu cu Dunărea Călărași, sâmbătă, 23 octombrie, de la ora 11.00.

Astra continuă să fie ultima, însă numai din cauza faptului că a fost penalizată cu 14 puncte. Pe teren a acumulat 13, astfel că în acest moment are -1 punct.

Steaua: M. Enache – Călințaru (Al. Zaharia 72′), Walace, Beța, Rob. Neacșu – Răsdan (St. Drăghici 79′), Enceanu (Băjenaru 58′), Val. Bărbulescu (cpt.)(Mihăescu 79′), E. Pacionel (D. Oroian 79′) – Chipirliu, Huiban.

Antrenor: Daniel Oprița

Astra: Moroz – R. Zamfir, Tib. Giuroiu, Buliga, Riza (cpt.) – Gab. Șerban, Banu (Rob. Lică 81′) – C. Danciu (Gavîrliță 51′), Gab. Dumitrașcu (A. Fatai 74′), Dr. Gheorghe – I. Zaharia (Brăilă 74′).

Antrenor: Florin Stîngă