Acasă Actualitate Sistemul de termoficare din Giurgiu funcționează mai bine, dar datoriile populației rămân o problemă majoră

Sistemul de termoficare din Giurgiu funcționează mai bine, dar datoriile populației rămân o problemă majoră

0
Sistemul de termoficare din Giurgiu funcționează mai bine, dar datoriile populației rămân o problemă majoră

Sistemul de termoficare al Municipiului Giurgiu a demonstrat o performanță îmbunătățită în acest sezon rece, fără avarii semnificative, conform directorului Termoelectrica, Vlad Gheorghe. Totuși, datoriile restante ale populației continuă să pună presiune pe funcționarea eficientă a sistemului, în ciuda sprijinului financiar oferit de autorități.

Putem spune că de la debutul sezonului rece sistemul de termoficare a Municipiului Giurgiu a funcționat în parametri mai buni decât în anii precedenți, fapt pentru care până la data prezentă nu ne-am confruntat cu avarii care să pună în dificultate funcționarea sistemului de termoficare”, a declarat Vlad Gheorghe.

Deși situația tehnică este stabilă, dificultățile financiare persistă. La începutul sezonului rece, populația înregistra datorii totale de 2.162.240 lei. Din această sumă, doar 319.160 lei au fost recuperați în ultimele două luni, rămânând o diferență de 1.843.080 lei.

Cei mai vulnerabili debitori sunt din rândul populației, unde deținem deja o creanță totală de 1.641.459 lei în executare silită. Din păcate, majoritatea celor rămași în sistemul centralizat sunt persoane cu venituri reduse. Deși autoritatea locală a subvenționat prețul energiei termice, iar statul oferă ajutoare suplimentare de încălzire, un număr semnificativ de consumatori continuă să acumuleze restanțe”, a explicat directorul.

Termoelectrica a început să trimită notificări prealabile de punere în executare silită, sperând să încurajeze plata datoriilor înainte de a aplica măsuri drastice.

Avem deja în lucru 217 notificări prealabile de punere în executare pentru cei care nu le-au fost constituite dosar. În cazul în care nu vor achita în termenul notificat, vom demara procedura de executare silită. Pe mine mă interesează ca mesajul să fie unul clar: cetățenii trebuie să conștientizeze că este necesar să-și achite căldura pentru a evita aceste consecințe”, a subliniat Vlad Gheorghe.

De altfel, pentru recuperarea sumelor restante, în luna ianuarie vor fi scoase la licitație publică mai multe imobile aparținând datornicilor.

Directorul Termoelectrica face un apel la cetățeni să își respecte obligațiile financiare pentru a menține stabilitatea sistemului de termoficare. „Fără plata facturilor, funcționarea sistemului devine imposibilă. Este în interesul tuturor să ne asigurăm că serviciul de termoficare poate continua să funcționeze la standardele actuale.

Autoritățile și compania încearcă să găsească soluții pentru a sprijini categoriile vulnerabile, însă avertizează că responsabilitatea achitării facturilor rămâne la cetățeni, chiar și în contextul beneficiilor și subvențiilor acordate.

(Carmen JIPA)

VREMEA

Giurgiu
cer senin
3.3 ° C
3.3 °
3.3 °
63 %
3.5kmh
1 %
sâm
4 °
Dum
8 °
lun
11 °
mar
10 °
mie
7 °
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com