România a pierdut, joi, 1-2 pe Arena Naţională, meciul cu Spania din grupa F a preliminariilor Euro 2020.
Sergio Ramos ’29 (penalty) şi Paco Alcacer ’47 au marcat pentru Spania, iar Florin Andone ’59 a redus din diferenţă. În minutul 79, de la spanioli a fost eliminat Llorente pentru un fault la Puşcaş.
 ”E clar că am avut prea mult respect în prima repriză. I-am lăsat să fie comozi. Am rămas în joc datorită lui Ciprian. Jucătorii care au intrat, Ianis și Andone, au adus plusul ăla de energie. Îmi felicit jucătorii după efortul depus. E păcat. Tătărușanu a fost jucătorul nostru numărul 1 în prima repriză. Mergem înainte.” a declarat Cosmin Contra după meciul cu Spania.
România: Tătăruşanu – Benzar, Nedelcearu, Chiricheş, Grigore, Toşca – Deac (Maxim ’72), Marin, Stanciu (I. Hagi ’64) – Puşcas, Keşeru (Andone ’56).
Selecţioner: Cosmin Contra
Spania: Kepa – Navas, Llorente, Ramos, Jordi Alba – Fabian Ruiz, Busquets, Saul Niguez – Rodrigo (Oyarzabal ’71), Paco Alcacer (Hermoso ’85), Ceballos (Sarabia ’76).
Selecţioner: Robert Moreno
Partida a fost arbitrată de germanul Deniz Aytekin, ajutat de Eduard Beitinger, Rafael Foltyn (asistenţi) şi Tobias Stieler (al patrulea oficial).
Meciul cu Malta se va juca duminică, de la ora 19:00, pe Stadionul Ilie Oană din Ploieşti.
6. Insulele Feroe   0p (3-16)
5 septembrie 2019: Feroe – Suedia 0-4, Norvegia – Malta 2-0, România – Spania 1-2.