
Cu profundă tristețe, anunțăm trecerea în eternitate, la vârsta de 73 de ani, a profesorului univ. Dr. Ștefan Păun.
Prof. dr. Ștefan Păun a fost profesor la Facultatea de Științe Sociale, Umaniste și ale Naturii Hyperion, istoric și fost prorector al Universității Hyperion din București.
S-a implicat activ în dezvoltarea acestei instituții private de învățământ superior, fiind pe rând și profesor la Politehnica București și inspector școlar general la IȘJ Giurgiu .
Cei care l-au cunoscut își vor aminti de domnul profesor ca de un om de o aleasă cultură, cu o eleganță morală rar întâlnită, cu respect profund față de școală, studenți, elevi și colegi. A fost mentor pentru mulți, sprijin pentru toți, un formator de caractere și un model de verticalitate.
După o luptă grea și discretă cu o boală nemiloasă, Prof. Dr. Ștefan Păun a trecut la cele veșnice, lăsând în urmă o moștenire profesională solidă și un gol imens în inimile celor care l-au cunoscut și prețuit.
Învățământul universitar din România pierde astfel o personalitate de marcă, un om al echilibrului, științei și al credinței în educație ca formă de salvare și construcție a societății.