Ca în fiecare an, şi anul acesta, începând cu data de 19 aprilie, timp de peste o lună de zile, giurgiuvenii iubitori de cultură vor putea participa la Primăvara culturală giurgiuveană.

Primele evenimente sunt chiar în prima zi, când primăvara debutează cu o expoziţie de artă plastică – Festival Concurs Național de artă plastică ”Hristos a înviat”, ed. a XI-a.

Tot pe 19 aprilie debutează şi Zilele Municipiului Giurgiu, la ora 17.00 fiind programat un spectacol muzical susținut de elevii Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Giurgiu, urmat, o oră mai târziu, de un concert susținut de Orchestra de suflători ”Valahia”, dirijor Virgil Pețanca. De la ora 19,00, spectacolul folcloric oferit de Ansamblul folcloric ”Doina Dunării” & Ansamblul folcloric de copii ”Românașul” vor deschide spectacolul de muzică populară susţinut de Mariana Simion, Adelina Găujeneanu, Costantin Enceanu, Petrică Mîțu Stoian – dirijor Ion Ivanovoci – coregraf Petra Moga

Restul activităţilor sunt distribuite astfel:

20.04.2019 – Zilele Municipiului Giurgiu

Ora 10.00 – Atelier de creație ”Creativitate, imaginație, relaxare” și Expoziție de pictură ”Armonii de primăvară”

(Centrul Cultural ”Ion Vinea”)

Ora 17.30 – Spectacol muzical-coregrafic susținut de elevii Centrului Cultural ”Ion Vinea” Giurgiu

Ora 20.00 – Concert de muzică ușoară: Alessia, Roxana Nemes, Adda, Lidia Buble (Piața Unirii)

21.04.2019 – Zilele Municipiului Giurgiu

Ora 17.00 – Spectacol coregrafic susținut de Asociația Millenium Art

         – Spectacol coregrafic susținut de Hello Fitness Club

         – Spectacol coregrafic susținut de Asociația Floria Art

         – Spectacol coregrafic susținut de Asociația Moga Dance

Ora 20.00 – Concert de muzică ușoară: Serena, Alb și Negru, Elena Ionescu, Zdob și Zdub

(Piața Unirii)

23.04.2019 – ora 18.30 – Concert ”Gala artiștilor giurgiuveni – Sarah Alexandra Nidelcu (pian), Daniel Andrei Găină (canto), Valentin Preda (acordeon)

(Ateneul ”Nicolae Bălănescu”)

11.05.2019 – ora 10.30 – Festival național de dans aerobic pentru copii și tineret ”Magia Dansului), ed. a VII-a

(Ateneul ”Nicolae Bălănescu”)

12.05.2019 – ora 19.00 – Seară de teatru – ”Călcând pe melci” de Gelu Brebenel

(Ateneul ”Nicolae Bălănescu”)

16.05.2019 – ora 18.30 – Seară de teatru ”Invitație la un dineu” – adaptare după Francis Veber – Trupa de teatru ”Octogon”

(Ateneul ”Nicolae Bălănecu”)

17 – 18.05.2019 – Proiect educațional și cultural – Festival concurs interjudețean ”Festivalul primăverii”, ed. a II-a

(Ateneul ”Nicolae Bălănescu”)

19.05.2019 – ora 17.00 – Festival Național Interconfesional de Muzică Corală religioasă cu participare internațională ”Lumină din Lumină”, ed. a X-a

(Ateneul ”Nicolae Bălănescu”)

20.05.2019 – ora 13.00 – Premierea concursului județean de creație literară ”Cântarea eroilor”

                     – Evocare privind viața și opera literară a poetului și dramaturgului Mircea Dem. Rădulescu

(Centrul Cultural ”Ion Vinea”)

20.05.2019 – ora 18.30 – Concert simfonic aniversar ”10 ani Ateneul Nicolae Bălănescu”

(Ateneul ”Nicolae Bălănescu”)

23.05.2019 – ora 17.30 – Seară de teatru ”Riga crypto și … alte ciuperci” partea I – trupa de teatru ”Ex Toto Corde”

(Ateneul ”Nicolae Bălănescu”)

24.05.2019 – ora 14.00 – Concurs de cultură generală pentru elevi ”Cine știe, câștigă” (limba română, istorie, geografie, muzică), ed. a VIII-a

(Ateneul ”Nicolae Bălănescu”)

27 – 29.05.2019 – Expoziție de sănătate

(Centrul Cultural ”Ion Vinea”)

29 – 30.05.2019 – Festivalul de muzică corală pentru copii preșcolari și elevi din clasele I – VIII ”Glasuri cristaline”

(Ateneul ”Nicolae Bălănescu”)