SCM Dunărea 2020 Giurgiu a pășit încrezător în noul sezon învingând Unirea Izvoarele cu 7-0, într-un meci descris de prof. Dorian Gîrlea ca fiind „fără istoric”, în condițiile în care băieții săi au ratat și alte câteva ocazii bune de a mai înscrie.

A fost un antrenament bun pentru municipali în vederea derby-ului de sâmbătă,11 septembrie de la Remuș din etapa a II-a, a primei Ligii din fotbalul giurgiuvean.

Cel mai important marcator al gazdelor a fost Blaga , autorul unei duble în minutele 38 și 47, urmat de Dima care a marcat în minutul 25, Florescu în minutul 29,  Matache în minutul 76, Dăianu în minutul 86 și Vrabie în miunutul 89.

În ceea ce o privește pe Unirea Izvoarele se anunță și în acest sezon fotbalistic drept candidată sigură la evitarea retrogradării din Liga a 4-a.

Rămâne de văzut însă dacă vor fi echipe mai slabe decât Unirea Izvoarele.

Din păcate, prima etapă a Ligii a 4-a a adus primul abandon în acest sezon, Spicul Izvoru, Seria Sud, echipă cu tradiție în fotbalul județului Giurgiu, s- a retras din campionat din lipsă de jucători.

SCM Dunărea: Văduva – Florescu, Pascu, Vrabie, Bălțat, Constantin, Matache, G. Mina, Blaga, Dima, Asan.

Au mai evoluat: Debrețin, Clinchevici, Dăianu, M. Mina, Briceag.

Antrenor: Dorian Gîrlea

Izvoarele: Chivu – Ciulacu, Mareș, Mihalache, Preoteasa, Nidelea, Croitoru, Călin, Cazacu, Băceanu, Neamțu.

Antrenor: Mircea Lămâie