AcasăActualitateFOTBAL. Liga a II-a: Petrolul Ploiești, victorie la Giurgiu, cu Astra!

FOTBAL. Liga a II-a: Petrolul Ploiești, victorie la Giurgiu, cu Astra!

Petrolul Ploiești a câștigat, duminică, în deplasare, la Giurgiu, cu scorul de 2-1, meciul jucat împotriva celor de la Astra. Duelul a făcut parte din etapa cu numărul XII din Liga a II-a, la fotbal.
Oaspeții au deschis scorul în minutul 25, prin Ceobotaru.  Acesta a înscris cu un șut plasat, din centrul careului.
Gazdele au rămas în 10 oameni, după eliminarea lui Giuroiu din minutul 35, în urma unui conflict cu Diarra. Jucătorul Astrei a văzut direct roșu, pentru presupuse cuvinte rasiste.
În inferioritate numerică, Astra a reușit egalarea, imediat după pauză prin Carlo Danciu, care a interceptat o pasă greșită a celor de la Petrolul, a sprintat cu mingea la picior, a pătruns în careu și l-a învins pe Avram, cu un șut în stânga porții.
Petrolul a reușit  golul victoriei în minutul 86, prin Buia, la care gazdele au  cerut ofsaid, bînsă golul a fost validat , corect.
Etapa viitoare, Astra joacă la Chiajna, cu Concordia, marți,9 noiembrie, de la ora 19.30.
Echipele aliniate la startul partidei:
Astra: Moroz – R. Gab. Zamfir, Ad. Stoian, Tib. Giuroiu, Riza – Banu (Cl. Dragu 90′) – C. Danciu (Gab. Dumitrașcu 85′), Gab. Șerban, Brăilă (I. Zaharia 46′), Dr. Gheorghe (cpt.) – Găvîrliță (Buliga 40′) . Antrenor: Florin Stîngă
Eliminat: Tiberiu Giuroiu 36′ (roșu direct)
Petrolul: R. Avram – Sg. Pîrvulescu, V. Lică, Huja, Țicu (cpt.) – Seto (Vajushi 55′), Cebotaru – M. Bratu (Mih. Constantinescu 66′), Tucaliuc (Sil. Pană 77′), Măzărache (Buia 66′) – S. Diarra. Antrenor: Nicolae Constantin
Arbitru: Sorin Vădana (Cluj-Napoca); Asistenți: George Suciu (Câmpia Turzii) și Csaba Antal (Cluj-Napoca). Observatori: Silviu Crângaşu (Ploieşti) și Dorinel Dincă (Călăraşi).

NOTA

Vă rugăm să folosiți un limbaj decent în comentariile pe care le lasati. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii se vor sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul jurnalgiurgiuvean.ro nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii. Responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului!