Astra Giurgiu a jucat sâmbătă, 28 august, pe teren propriu, în etapa a V-a din Liga a II-a, cu Unirea Slobozia.

Giurgiuvenii au avut din nou în față un adversar puternic, a doua clasată din eșalonul secund, Unirea Slobozia, cu care a terminat la egalitate, 1-1 ( la pauză 0-1).

Oaspeții au deschis scorul în minutul 5… Ionuț Stoica este găsit în careu de Greu, pătrunde și șutează plasat la colțul lung, pe lângă portar.

Astralii reușesc egalarea abia în minutul 71, prin Robert Grecu, care reia din voleu, de la 22 de metri, lângă bara laterală, imposibil de ajuns de portar. Astra am putea spune că sâmbătă a reușit  să facă o nouă surpriză ,  remizând  (1-1) cu a doua clasată din Ligă, Unirea Slobozia.

Giurgivenii au acum 0 puncte în clasament, după ce a început sezonul de la  -8!  Dacă  Astra ar fi început de la 0 puncte, trupa retrogradată din Liga I,  ar fi fost acum în Top 6.

În etapa a VI-a, Astra va avea din nou un meci foarte greu în deplasare, cu echipa Ripensia Timișoara.

Echipele aliniate la startul partidei:

Astra: Moroz – R. Zamfir, Ad. Stoian, D. Vasilescu, Riza, Gab. Șerban ( min 60 C.Danciu), Rob. Grecu, Banu ( min.46 D.Brăilă), Dr.Gheorghe ( min 82 G.Dumitrescu), I. Zaharia ( min.46 G.Buliga), Cl. Dragu ( min.66 Abdulfatai Adeshina). Antrenor: Florin Stîngă

Unirea Slobozia: Gurău – Ibrian, I. Dinu, Perju, C-tin. Toma (cpt.), Coadă, Cruceru ( min.77 C.Turcu ), Mustacă (min.60 M.Matei), Greu (min. 66 a.Trașcu), Bolohan (min.60 M.Savu), I. Soica (min,66 S.Ivan). Antrenor: Adrian Mihalcea.