Astra Giurgiu s-a calificat în  finala Cupei României la fotbal, după ce a terminat la egalitate, cu CFR Cluj, cu scorul de 2-2 (2-1), miercuri seara, pe stadionul Marin Anastasovici din Giurgiu. În meciul tur de la Cluj, Astra câștigase cu 3-1. Astra a condus cu 2-0, prin golurile marcate de Butean în minutul 34, direct din lovitură liberă. După alte trei minute, Denis Alibec a transformat penalty-ul obținut de Valentin Gheorghe, dar formaţia clujeană  a redus din diferenţă  înainte de pauză prin Costache, după o pasă dată de Omrani. În minutul 64, portarul Lazar a apărat penalty-ul executat de Ciprian Deac, însă apărarea giurgiuvenilor a cedat din nou la faza următoare. Același Costache a înscris după o combinație cu Peteleu.
În minutele de prelungiri, Billel Omrani, 25 de ani, (CFR Cluj) a fost transportat la spital, comoționat. Atacantul francez s-a resimțit după o ciocnire cu Erico Da Silva, petrecută în minutul 87.
Astra Giurgiu tranșează cu brio duelul cu CFR Cluj și așteaptă câștigătoarea din cealaltă semifinală a Cupei, Viitorul Constanța – CSU Craiova (2-1 pentru trupa lui Hagi în tur).
Astra Giurgiu :D. Lazar – M. Butean, Erico da Silva, M. Cestor, R. Radunovic – N. Roşu (C. Biceanu 89), Romario Pires – V. Gheorghe (J. Begue 72), D. Alibec (cpt.), A. Llullaku – J. Zoua (C. Dima 75)
Antrenor: Constantin Enache
CFR Cluj :J. Fernandez – I. Peteleu, A. Mureşan, Á. Lang, M. Camora (cpt., Cr. Manea 46) – O. Hoban, M. Males – V. Costache, T. Moutinho (G. Țucudean 61), A. Ioniţă (C. Deac 35) – B. Omrani
Antrenor: Dan Petrescu
Arbitri: Marcel Bîrsan (București) – Florin Ciprian Danșa (Satu Mare), Daniel Mitruți (Craiova) – George Rădulescu (București)