vineri, iunie 13, 2025
Jurnal giurgiuvean
Acasă Actualitate Complexul „Stejarul” din Pădurea Bălănoaia, un loc sortit până acum eșecului, își anunță tarifele practicate în această vară!

Complexul „Stejarul” din Pădurea Bălănoaia, un loc sortit până acum eșecului, își anunță tarifele practicate în această vară!

0
Complexul „Stejarul” din Pădurea Bălănoaia, un loc sortit până acum eșecului, își anunță tarifele practicate în această vară!

   Complexul – Tabără ”Stejarul”,  din Pădurea Bălănoaia,  o destinație ce putea fi un loc minunat de relaxare pentru locuitorii acestui oraș și o  investiție de succes pentru administrația locală, a constituit, de-a lungul evoluției ei, doar o pungă fermecată pentru o anume clientelă, veșnicul grup de profitori, indiferent de culorile politice sub care  au defilat.

  Istoria acestui loc destinat relaxării  locuitorilor municipiului, probabil că unii dintre dumneavoastră o cunosc. După un  scandal îndelung mediatizat de presă, cu un șobolan surprins în imagini, înotând în piscina destinată publicului, complexul  a fost predat de la Giurgiu Servicii Locale, societatea ce o administra, către Zona Liberă. În concluzie încercarea de a o face rentabilă se încheiase cu un mare eșec. Evident că – așa cum se întâmplă la noi, la români – pentru eșecul provocat nu s-a găsit niciun vinovat, fiind un pretext  suficient de solid  pentru ca acest Complex să fie predat către Zona Liberă.

Aici, după ce s-au făcut investiții majore în reamenajarea Complexului, la final s-a dovedit însă că totul fusese nerentabil,  economic, pentru instituție. În consecință din nou se constata un eșec total! Evident că nici de data aceasta nu s-au găsit vinovații pentru această administrare lamentabilă… Și nici de data aceasta nu s-a cerut și nici nu s-a dat nicio explicație!

 De puțină vreme „Complexul Stejarul” a fost din nou preluat de către societatea Giurgiu Servicii Locale unde, conform uzanțelor, în ședința ordinară a Consiliului Local de joi, 29 mai, s-au aprobat tarifele ce vor fi practicate în acest sezon.

                Bilet intrare ștrand:

   Fără șezlong, pentru copii 0-5 ani – gratuit

  • Copii 6 – 12 ani – 15 lei

  • Bilet plus închiriere șezlong pentru copii – 10 lei

  • Bilet intrare ștrand (fără șezlong) – 30 lei

  • Bilet intrare ștrand ( plus șezlong) – 40 lei

  • Închiriere baldachin – 80 lei/zi

  • Închiriere piscină pentru activități sportive – copii – 125 lei/oră

  • Închiriere terasă eveniment pentru maxim 30 persoane – 1000 lei/eveniment

  • Închiriere terasă eveniment pentru maxim 80 persoane – 2.000 lei/eveniment

  • Închiriere teren sport (adiacent) – 150 lei/oră

  • Închiriere suprafață de maxim 10 mp. pentru comercializarea produselor alimentare – 92 lei mp./lună.

  Cu toții așteptăm ca timpul să se îndrepte cât mai curând, sezonul cald urmând să se instaleze, iar Complexul Stejarul din Pădurea Bălănoaia să înceapă să…„producă” profit.

 Suntem însă curioși care va fi de data aceasta deznodământul și  cărei societăți sau persoane fizice ( cu conexiuni în politică!) va mai fi dedicat  acest loc de relaxare destinat locuitorilor municipiului,  în cazul în care el va fi din nou sortit  eșecului!

 

Sursa: Un binevoitor

 

VREMEA

Giurgiu
cer senin
25.3 ° C
25.3 °
25.3 °
50 %
4.6kmh
5 %
vin
25 °
S
25 °
D
26 °
lun
29 °
mar
29 °
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com