luni, martie 24, 2025
Jurnal giurgiuvean
Acasă Actualitate Câte decese au fost înregistrate în ultimii ani, în județul Giurgiu, din cauza rujeolei

Câte decese au fost înregistrate în ultimii ani, în județul Giurgiu, din cauza rujeolei

0
Câte decese au fost înregistrate în ultimii ani, în județul Giurgiu, din cauza rujeolei

 

Un număr de 918 cazuri de rujeolă s-au înregistrat în luna ianuarie a acestui an, a informat, miercuri, Institutul Naţional de Sănătate Publică (INSP).

Începând cu 1 ianuarie 2023 și până în prrezent , s-au înregistrat 24 de decese din cauza rujeolei (5 în Bucureşti, 4 în judeţul Braşov, 3 în judeţul Giurgiu, câte două în judeţele Argeş, Iaşi şi câte unul în judeţele Mureş, Sibiu, Buzău, Constanţa, Alba, Ialomiţa, Vaslui şi Bacău).

Rujeola (pojarul) este o boală infecţioasă care adesea duce la complicaţii. mDin patru persoane care fac rujeolă, una are nevoie de spitalizare. Pentru unul din 1.000 de bolnavi de rujeolă, boala este mortală, precizează INSP.

Conform sursei, în momentul în care persoana căreia i s-a administrat vaccinul vine în contact cu virusul, organismul său îl va recunoaste imediat și va produce anticorpi pentru a lupta impotriva lui. De asemenea, vaccinul mai protejează copilul împotriva oreionului (M) şi rubeolei (R; pojar).

 

sursa: INSP

 

VREMEA

Giurgiu
cer acoperit de nori
16.8 ° C
16.8 °
16.8 °
63 %
2.2kmh
100 %
lun
17 °
mar
24 °
mie
15 °
J
19 °
vin
20 °
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com