
UPDATE, ORA 19,15: S-a solicitat închiderea barajului Mihăilești, pentru ușurarea căutărilor. Din primele informații, tânăra dispărută în apele Argeșului ar avea circa 17 ani, și se afla la scăldat împreună cu alți doi prieteni, o fată și un băiat, de aproximativ aceeași vârstă.
În aceste momente, este în plină desfășurare o acțiune de salvare a unei persoane, pe râul Argeș, în zona barajului Mihăilesti.
„Din informațiile pe care le avem în acest moment, două adolescente au fost luate de curenți, una dintre acestea a fost scoasă din apă de un martor, iar cealaltă a intrat la fund și nu a mai fost văzută.
La fața locului intervin:
– autospeciala de scafandri din cadrul Detașamentului Giurgiu (3 scafandri și 2 subofițeri)
– o autospecială de stingere cu apă și spumă, o barcă pneumatică și o ambulanță SMURD de la Garda de Intervenție Mihăilești;
– o autospecială de primă intervenție și comandă și o barcă pneumatică, în sprijin de la ISU BIF;
– elicopterul SMURD”, transmit reprezentanții ISU Giurgiu.
Vom reveni cu amănunte.