Astra Giurgiu s-a impus miercuri, seară în meciul din deplasare cu echipa din liga 2, Petrolul Ploiești din sferturile Cupei României, scor 3-0 şi merge mai departe în competiţie.
Meciul a fost extrem de disputat, giurgiuvenii au început mult mai bine si au reușit trei goluri prin Merloi min. ’50, Krpic min. ’61 și Wuthrich min. ’81. În minutul 86, Vajushi (Petrolul) a ratat un penalti. Astra, elimină a treia echipă din Liga 2 din această competiție, după Ripensia și ASU Poli.
Au evoluat echipele:
Petrolul: Kitanov – Olaru, Lică, Meijers, Ţicu – Lax (Balint ’81), Roige – Constantinescu (Pană ’46), Moise (Saim ’71), Vajushi – Buhăescu.
Antrenor: Viorel Moldovan.
Astra: Lazar – Sousa, Raspopovic (Graovac ’78), Jovanovic, Lamanje – Canadija, Boe-Kane-Merloi (Stahl ’62), Răduţ (Wuthrich ’78), Pahonţu (Balaure ’10) – Krpic (Montini ’62).
 Antrenor: Eugen Neagoe