În Liga a II-a la fotbal s-a disputat ultima etapă a sezonului regular. Astra Giurgiu s-a deplasat la Iași unde a întâlnit echipa locală Politehnica. Moldovenii au obținut un succes facil în fața ultimei clasate Astra, scor 3-1 (1-0) pe „Emil Alexandrescu”, în ultima etapă a 19-a, din sezonul regular al Ligii 2.

Pentru Politehnica Iași au marcat Mykhailo Plokhotnyuk în minutele 45 și 79, Sekou Camara, min. 58 – penalty. Golul oaspeților a fost marcat de Iulian Ilie în minutul 62. Astra a terminat sezonul regular pe ultimul loc, are -1 punct din cauza faptului că a fost penalizată de FRF cu 20 de puncte din diverse motive.

Poli Iași: Brînză – Kouadio (Ad. Ilie 88), Fl. Plămadă (cpt.), Ungurenașu, Tib. Serediuc (Cană 88) – F. Cristea, Chiorean(Aftanache 64), Muratovic (Chatziterzoglu 84), Mărieș (Asăvoaei 84) – Plokhotnyuk, S. Camara

Antrenor: Constantin Enache

Astra: Mih. Cotolan – Gab. Matei (cpt.), Paliu, Gîsă, Nic. Cotolan, (Cocîrlă 82), Banu – Pahonțu (Gab. Dumitrașcu 71), I. Zaharia, Iul. Ilie (Sg. Negruț 74) – Gavîrliță (M. Telcean 74), Ad. Dr. Grigore

Antrenor: Daniel Movilă

Arbitru: Bogdan Neculcea (Bucureşti); Asistenți: Daniel Călin (Bucureşti) și Sebastian Paduraru (Gura Humorului)

Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi) și Mircea Bucur (Târgu Mureş).

Rezultate înregistrate în partidele disputate sâmbătă, în ultima etapă a sezonului regular al Ligii a 2-a:

Politehnica Timişoara – Hermannstadt 1-2

FC Buzău – Concordia Chiajna 0-1

Politehnica Iaşi – Astra 3-1

Metaloglobus Bucureşti – CSA Steaua 1-3

Csikszereda Miercurea Ciuc – FC Braşov 1-1

Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CA Comunal Şelimbăr 1-0

Dacia Unirea Brăila – Unirea Dej 0-1

Unirea Slobozia – Ripensia Timişoara 1-0