Viitorul s-a impus pe terenul Astrei Giurgiu cu 4-1 în etapa a patra din play-off-ului Ligii 1 Betano.
Pentru gazde a marcat Alibec (minutul 34), iar pentru oaspeți  au marcat: G. Ganea (două reuşite, minutele 21 şi 71), Casap (minutul 28), Eric (minutul 60). Echipa antrenată de Costel Enache a suferit a patra înfrângere în tot atâtea etape de play-off

Meciul a fost unul special pentru Astra, asta deoarece gruparea dunăreană a bifat jocul cu numărul 500 în Liga 1.

Din minutul 38, Astra a rămas în zece oameni, Romario Pires l-a călcat pe Ciobanu, din spate, iar centralul Iulian Călin i-a acordat mijlocaşului al doilea cartonaş galben
Au evoluat echipele:
Astra Giurgiu: D. Lazar – Butean, Cestor, Crişan (Biceanu ’66), Radunovic – Romario Pires, Mrzljak, Begue – V. Gheorghe (Roşu ’46), D. Alibec, A. Llullaku (Balaure ’71).
Antrenor: Costel Enache
FC Viitorul: Tordai – Mladen, Artean, P. Iacob (Leca ’46), Kuipers – Achim, Casap, Ciobanu – Eric (Pitu ’69), Calcan (Tîrcoveanu ’46), G. Ganea.
Antrenor: Gheorghe Hagi

Arbitru: Iulian Călin (Ştefăneşti). Asistenţi: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca) şi Gabriel Stroe (Piteşi)