Astra a câştigat ultimul meci amical disputat înainte de primul joc oficial din 2019, cu Gaz Metan Mediaş, care se va disputa vineri,1 februarie de la ora 20:00, la Mediaș.
Pe stadionul Marin Anstasovici, din Giurgiu, Astra a întălnit pe divizionara secundă Farul Constanța.
A fost 4 -1 pentru echipa giurgiuveană, după 1-0 la pauză, ultimul venit, atacantul finlandez Vahid Hambo deschizând scorul. În partea secundă au marcat și ceilalți atacanți, Zoua – cu o dublă și Alibec, respectiv Alex Moise, din penalty, pentru Farul, pentru un 4 -1 fără emoții, la final.
Pentru Astra au evoluat: Lazar – Belu, Cestor, Bejan, Radunovic – Moise, Biceanu, Roșu- V. Gheorghe, Vahid, Llullaku, iar, după pauză au intrat și Santos- Butean, Erico, Crișan, Trușescu, Pires, Mrzljak, Begue, Alibec, Zoua, Balaure, Dima și Chiriac.
Antrenor-Costel Enache
Au evoluat pentru Farul: Sabageanu, Antoche (de la Petrolul Ploieşti), Ispas, Juncu – M. Doumbia, Iani – Fotescu, G. Păun, C. Zamfir – N. Moise. Au mai jucat: M. Popa – Mihaiu, Gavrilă, Arif, Bolojan, Cojocaru, Dumitraşcu, și Pacionel.