AcasăActualitateS-au deschis secțiile de votare. Câți giurgiuveni au trecut, deja, pe la...

S-au deschis secțiile de votare. Câți giurgiuveni au trecut, deja, pe la urne…

Secțiile de votare din țară s-au deschis la 7.00. În primele 10 minute de la deschiderea urnelor,  62.579 votaseră deja, cu câteva mii mai mult față de primele minute ale primului tur de scrutin, potrivit datelor Biroului Electoral Central (BEC). 

De-a lungul celor trei decenii de democrație, România a trecut prin șapte rânduri de alegeri prezidențiale, dar numărul votanților a scăzut constant din 1990 până astăzi. Haideți să vedem câți români și-au exercitat deja dreptul de la ora 7 încoace. 

Istoricul prezenței la vot:

1990 – 86,19%

1992 – 76, 29% (primul tur),73,23% (turul 2)

1996 – 76,1 % (primul tur), 75,90% (turul 2)

2000 – 65,31% (primul tur), 57,50% (turul 2)

2004 – 58,51% (primul tur), 55,21% (turul 2)
2009 – 54,37% (primul tur), 58,02% (turul 2)
2014 – 53,18% (primul tur), 64,11% (turul 2)
2019 – 47,66% (primul tur)
La Giurgiu, din cei 222.240 de alegători înscriși pe listele de votare, după o oră de la deschiderea urnelor votaseră în total 4.860 de persoane, repartizate astfel: 1152 pe listele supimentare și 3708 pe listele permanente. Cei mai harnici au fost cei din mediul rural, 3573 de cetățeni trecând pe la cele 245 de secții de votare din județ.

(Jurnal)

Secțiile de votare din țară s-au deschis la 7.00. În primele 10 minute de la deschiderea urnelor,  62.579 votaseră deja, cu câteva mii mai mult față de primele minute ale primului tur de scrutin, potrivit datelor Biroului Electoral Central (BEC). 

De-a lungul celor trei decenii de democrație, România a trecut prin șapte rânduri de alegeri prezidențiale, dar numărul votanților a scăzut constant din 1990 până astăzi. Haideți să vedem câți români și-au exercitat deja dreptul de la ora 7 încoace. 

Istoricul prezenței la vot:

1990 – 86,19%

1992 – 76, 29% (primul tur),73,23% (turul 2)

1996 – 76,1 % (primul tur), 75,90% (turul 2)

2000 – 65,31% (primul tur), 57,50% (turul 2)

2004 – 58,51% (primul tur), 55,21% (turul 2)
2009 – 54,37% (primul tur), 58,02% (turul 2)
2014 – 53,18% (primul tur), 64,11% (turul 2)
2019 – 47,66% (primul tur)
La Giurgiu, din cei 222.240 de alegători înscriși pe listele de votare, după o oră de la deschiderea urnelor votaseră în total 4.860 de persoane, repartizate astfel: 1152 pe listele supimentare și 3708 pe listele permanente. Cei mai harnici au fost cei din mediul rural, 3573 de cetățeni trecând pe la cele 245 de secții de votare din județ.

(Jurnal)
ARTICOLE SIMILARE

VREMEA

Giurgiu
cer acoperit de nori
5.4 ° C
5.4 °
5.4 °
92%
2m/s
100%
J
16 °
vin
15 °
S
16 °
D
15 °
lun
18 °

Stiri

PROMO

SC PATTY MEDIA SRL - Obiecte promoționale personalizate - Complex ANCORA, Giurgiu

DEZVOLTARE SITE-URI & APLICAȚII WEB

Dezvoltare site-uri & aplicatii web. Optimizare. Mentenanta - Sector web

NOTA

Vă rugăm să folosiți un limbaj decent în comentariile pe care le lasati. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii se vor sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul jurnalgiurgiuvean.ro nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii. Responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului!