România a învins Ungaria, scor 2-1, în runda a doua a fazei grupelor Campionatului European de Tineret.În ciuda arbitrajului ostil, selecționata pregătită de Adrian Mutu a reușit să întoarcă rezultatul prin golurile marcate de Alexandru Mățan (70) și Alexandru Pașcanu (87).

Pentru Ungaria a marcat Andras Csonka (56).În  minutul 42, Ungaria a rămas în 10 jucători, Szoke fiind eliminat pentru al doilea cartonaș galben, încasat pentru o lovitură cu cotul aplicată în fața lui Denis Ciobotariu.

Calificarea se va decide în ultima rundă, când selecționata Romîniei va juca împotriva Germaniei, (30 martie 2021, ora 19:00), în timp Olanda va întâlni Ungaria.pentru calificarea în sferturile competiției.

Au evoluat echipele:

Ungaria U21: Bese – Bolla, Balogh, Mocsi, Deutsch (Bukta ’89) – Csonka, Mezei (Kata ’67) – Skribek (Barany ’51), Szendrei, Kiss (Tamas ’67) – Szoke.

Selecţioner: Zoltan Gera.

România U21: Vlad – Haruţ, Ciobotariu, Paşcanu – Boboc, Olaru, Marin, Ciobanu, Moruţan (Petre ’61) – Ganea (Oct. Popescu ’86), Măţan (Itu ’89).

Selecţioner: Adrian Mutu.