AcasăActualitateRomânia U21 - Ungaria U21 2-1( 0-0)

România U21 – Ungaria U21 2-1( 0-0)

România a învins Ungaria, scor 2-1, în runda a doua a fazei grupelor Campionatului European de Tineret.În ciuda arbitrajului ostil, selecționata pregătită de Adrian Mutu a reușit să întoarcă rezultatul prin golurile marcate de Alexandru Mățan (70) și Alexandru Pașcanu (87).

Pentru Ungaria a marcat Andras Csonka (56).În  minutul 42, Ungaria a rămas în 10 jucători, Szoke fiind eliminat pentru al doilea cartonaș galben, încasat pentru o lovitură cu cotul aplicată în fața lui Denis Ciobotariu.

Calificarea se va decide în ultima rundă, când selecționata Romîniei va juca împotriva Germaniei, (30 martie 2021, ora 19:00), în timp Olanda va întâlni Ungaria.pentru calificarea în sferturile competiției.

Au evoluat echipele:

Ungaria U21: Bese – Bolla, Balogh, Mocsi, Deutsch (Bukta ’89) – Csonka, Mezei (Kata ’67) – Skribek (Barany ’51), Szendrei, Kiss (Tamas ’67) – Szoke.

Selecţioner: Zoltan Gera.

România U21: Vlad – Haruţ, Ciobotariu, Paşcanu – Boboc, Olaru, Marin, Ciobanu, Moruţan (Petre ’61) – Ganea (Oct. Popescu ’86), Măţan (Itu ’89).

NOTA

Vă rugăm să folosiți un limbaj decent în comentariile pe care le lasati. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii se vor sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul jurnalgiurgiuvean.ro nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii. Responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului!