Dunărea Giurgiu a ajuns la cea de-a treia partidă fără înfrângere (consecutivă) în privinţa jocurilor susţinute în deplasare. După 2-2 la Buftea şi 2-1 în complexul “Dinamo”, elevii lui Marin Barbu au reuşit să smulgă un punct “suratei” Dunărea Galaţi. Spunem “au reuşit să smulgă” deoarece în mod cert giurgiuvenii nu meritau mai mult de-atât. După o primă repriză echilibrată, lipsită de evenimente majore, actul secund îl evidenţiază pe Alin Dragne şi pe tuşierul Joszef Fodor. Goalkeeperul “acvilelor” apără tot, făcând faţă, mai ales, ocaziilor uriaşe ale gazdelor din minutele 60, 62 şi 74 (ultima dintre ele cu adevărat senzaţională, Dragne deturnând în corner balonul expediat de Enache din 5 metri).

Punctul culminant al partidei a fost consemnat în minutul 85, atunci când arbitrul Cristina Dorciomana a indicat punctul cu var, după ce Tatarciuc l-a ţinut de tricou, în propriul careu, pe acelaşi Enache. După numai câteva secunde se revine asupra deciziei la semnalizarea tuşierului Fodor, care observase în faza premergătoare faultului un ofsaid evident. Iritaţi la maximum, gălăţenii îşi pierd de tot concentrarea în ultimele clipe ale întâlnirii, devenind pradă uşoară pentru experimentaţii fundaşi giurgiuveni. Marin Barbu s-a declarat după partidă mulţumit de punctul obţinut în condiţiile în care echipa sa a suferit în faza de atac, în opinia sa, datorită calităţii gazonului: “Cele două echipe sunt de valoare apropiată, aşa că eu spun că acest rezultat este unul echitabil. Gazonul tare şi denivelat şi-a pus amprenat asupra calităţii partidei, existând riscul unor accidentări dar şi faptul că tehnica noastră nu a putut fi pusă în valoare” (Marin Barbu – antrenor Dunărea Giurgiu). În mod surprinzător, din minutul 62 giurgiuvenii au rămas fără ambele vârfuri cu, care au început partida (Bănaru şi Bâtfoi), cei doi ieşind uşor accidentaţi.

De notat este faptul că Liviu Comăneanu (cel care i-a luat locul lui Bâtfoi) a fost folosit pentru prima dată de când se află la Dunărea Giurgiu pe postul de… atacant! Măsura a fost luată de Marin Barbu pentru mai multă siguranţă în… apărare! În altă ordine de idei, datorită rezultatului obţinut la Galaţi dar şi a scorurilor înregistrate în etapa cu numărul XXIX, echipa giurgiuveană a reuşit să scape şi matematic de “ingrata retrogradare”.

Rămâne de văzut cum va fi caracterizat “finiş-ul” giurgiuvenilor, dat fiind faptul că ultimele patru partide pentru trupa lui Marin Barbu sunt unele “tari” contra celor de la Ceahlăul şi Concordia Chiajna (acasă) – Delta Tulcea şî Petrolul Ploieşti (în deplasare).

DUNĂREA Galaţi – DUNĂREA Giurgiu  0  – 0

DUNĂREA GL: Mindileac – D. Cristescu, E. Cristian, Velescu (c), D. Popescu – V. Munteanu, Cioinac, Al. Cristea, Mario Silva (78’ E. Bica) – I. Enache, Neta (65’ A. Popescu).

Antr. Stelian BORDEIANU

DUNĂREA GR: Dragne – C. Ungureanu, Şanţmare, Ciocârlan (c), Tatarciuc, E. Nicola (46’ Cojenel) – C. Gheorghe, A. Radu, Ochia – Bâtfoi (62’ Comăneanu), Bănaru (59’ Ş. Iordache).