cmpnfgrzz

După cinci ani, echipa “gardienilor” poate evolua din nou în cel de-al treilea eşalon fotbalistic al ţării. Jucătorii antrenaţi de Liviu Boboc şi Vasile Mustaţă, au devenit sâmbătă seară (5 iunie) campioni ai judeţului Giurgiu, după ce formaţia lor, Nova Force, a învins, după prelungiri (scor 2-1), surpriza plăcută a campionatului, FC Bolintin Malu Spart, în finala organizată de AJF Giurgiu.

“Oaspeţii” (denumiţi astfel pentru că finala pentru desemnarea campioanei s-a disputat pe arena “Dunărea Port”, acolo unde Nova Force îşi dispută meciurile din campionat atunci când este clubul organizator) au început mult mai bine meciul, Manea, Artene, Fodor (fundaşul celor de la Nova Force fiind gata-gata să marcheze în proprie poartă) sau, mai ales, Curt (şut din patru metri în portar, minutul 17) fiind aproape să deschidă scorul.

Cum în fotbal ocaziile se răzbună, Nova Force a reuşit să treacă în avantaj la prima acţiune mai închegată. Uriaşul din atacul giurgiuvenilor, Bocancea, l-a executat de la marginea careului pe Niculae, care a plonjat tardiv (minutul 22).

Nova Force începe să pună stăpânire pe joc şi, Alin Damian (minutele 35 şi 36) sau Puşcaciu (minutul 39) puteau închide definitiv meciul.

Plecaţi cu şansa a doua ca şi în meciul cu Unirea Izvoarele, din semifinale, “bolintinenii” au reuşit să egaleze din nou in-extremis, deşi au evoluat aproximativ un sfert de oră cu un om mai puţin (fundaşul central Crăciun fiind eliminat de centralul Mădălin Penciu în minutul 75, pentru un henţ din postură de ultim apărător). Ionuţ Ilie avea să trimită meciul în prelungiri, după ce a reuşit să marcheze când nimeni nu se mai aştepta (minutul 90+1).

Omul în plus nu s-a văzut deloc nici măcar în prelungiri. Bolintinenii, cu o condiţie fizică superioară adversarilor lor, au dominat partida şi se părea fie că vor ajunge la loviturile de departajare, fie vor reuşi să mai marcheze o dată. Din păcate pentru ei, acelaşi Bocancea avea să aplice lovitura de graţie. Scăpat singur cu Niculae, acesta împinge balonul pe sub goalkeeper-ul advers. Era minutul 119!

În timp ce jucătorii şi stafful tehnic de la Nova Force primeau trofeul şi tricourile de campioni, fotbaliştii, şi, mai ales tehnicianul Adrian Neagu, au cerut socoteală brigăzii de arbitrii. Aceştia au reproşat maniera acesteia, în special pe aceea a centralului Mădălin Penciu, cel care ar fi fost prea permisiv cu “durităţile” etalate de fotbaliştii de la Nova Force.

NOVA FORCE GIURGIU: Alecu – Fodor (57 Trăistaru), Boteanu, Chircu, Rotaru – Draghia – A. Damian (59 Lascarache), Brabete, Puşcaciu (65 V. Andrei) – Jelescu (cpt.) (119 T. Nicolau), Bocancea. Antrenori: Liviu BOBOC şi Vasile MUSTAŢĂ

FC BOLINTIN MALU SPART: Niculae – C. Constantin (cpt.), Militaru, Crăciun, Rogojină – Artene, Manea (73 Ursei), M. Curt, G. Constantinescu – I. Ilie – Vânătoru. Antrenor: Adrian NEAGU

Au marcat: Bocancea 22 şi 119 / I. Ilie 90+1

Cartonaşe galbene: Niculae, Militaru, Rogojină, Artene, I. Ilie, Vânătoru, Constantinescu / Fodor, Boteanu, Chircu, Rotaru, Draghia, V. Andrei, Bocancea.

Eliminaţi: Crăciun (76) / Lascarache (120).

Campioana judeţului Giurgiu va lupta în compania campioanei judeţului Călăraşi, Phoenix Ulmu, pentru obţinerea unui loc în sezonul viitor al Ligii a III-a. Meciul se va disputa într-o singură manşă (15 iunie, stadionul “Rocar” din Capitală, cu începere de la ora 17.30).