Campioana judeţului Giurgiu nu a reuşit nici în acest an să se impună în barajul pentru promovarea în Liga a III-a. Dacă acum doi ani Constructorul Bolintin Deal era „spulberat” de Petrolul Videle (scor 0-4), iar anul trecut Progresul Gorgota (actiala CSM Târgovişte) trecea la limită de Viitorul Toporu (scor 2-1), de această dată a fost rândul celor de la Nova Force să se facă de râs în faţa campioanei judeţului Călăraşi, Phoenix Ulmu.

Mulţi ar putea lua în discuţie sezonul epuizant (38 de jocuri numai în campionat), însă scuza nu prea are acoperire, de vreme ce Nova nu a convins în finala judeţeană. În plus, trebuie subliniat faptul că giurgiuvenii au jucat mai slab decât în amintitul meci cu FC Bolintin Malu Spart (scor 2-1 după prelungiri).

Fără Lascarache (eliminat în meciul cu FC Bolintin) şi Puşcaciu (acesta neputând ajunge în timp util la Bucureşti după un examen susţinut într-o altă localitate), Nova Force a început dezastruos meciul, primind gol după numai 10 minute de joc.

Letargia a continuat şi după fatidicul minut zece, giurgiuvenii părând în lipsă de idei şi de chef. Cu cinci minute înainte de pauză, călărăşenii mai aplică o lovitură, Radu transformând penalty-ul acordat de centralul Mugurel Vădan.

Tehnicienii giurgiuvenilor, Liviu Boboc şi Vasile Mustaţă, fac două modificări la pauză, însă fără prea mare succes pe tabelă.

Dacă a fost o perioadă de timp în care giurgiuvenii au stăpânit cu adevărat jocul, aceea a fost consemnată după minutul 80. Mijlocaşul Marinel Draghia a salvat onoarea unui judeţ întreg, reuşind să marcheze din penalty golul giurgiuvenilor (minutul 88). Prea puţin pentru o formaţie care avea drept obiectiv promovarea în cel de-al treilea eşalon fotbalistic al ţării.

NOVA FORCE: Alecu – Fodor (46 A. Damian), Boteanu, Chircu (79 Trăistaru), Rotaru (T. Nicolau) – Draghia – Preda, Brabete, V. Andrei – Bocancea, Jelescu (cpt). Antrenori: Liviu BOBOC şi Vasile MUSTAŢĂ

PHOENIX ULMU: Constantin – Catană (85 Bold), Teodorescu, R. Vlad, I. Savu – M. Radu, Cotea, Andrei, Scăeteanu – M. Savu (D. Munteanu), Niculae. Antrenor: Adrian CRISTEA