clasament-liga-a-ii-a-dupa-25-etape1Etapa a 30-a, desfăşurată sâmbătă, 17 aprilie, a fost una fără rezultate de egalitate. Gazdele s-au impus în 8 dintre cele 10 partide programate, celelalte două partide revenind oaspeţilor.

În cel mai aşteptat meci al rundei, Unirea Izvoarele a trecut cu scorul de 4-2 de FC Bolintin Vale. După 0-0 la pauză, echipa primarului Alin Bănică Stanciu a reuşit să deschidă scorul prin tânărul Manghiniţă care a punctat la 3 minute după reluare. Valentin Vânătoru a întors rezultatul în numai 8 minute, fostul junior al Dunării Giurgiu, Valentin Pârvu egalând la doi. Salvarea Unirii a venit din partea experimentatului Chiosea. Aruncat în al doilea mitan, acesta a reuşit o dublă (în minutele 66 şi 78) făcând ca Izvoarele să rămână pe poziţia secundă a clasamentului.

Scorul etapei a fost realizat de Nova Force, liderul campionatului spulberând Avântul Floreşti cu 9-1, cinci dintre reuşite aparţinând atacantului Alexandru Jelescu.

Rezultatele şi marcatorii etapei a XXX-a: n AS Prundu – Olimpia Bălăşoieni 7-1 (2-1) [M. Ciobanu 24, 48 şi 64, Fl. Vasile 26, Mărăcine 62, C. Rădoi 66, A. Tiberiu 83 – Bănică 18] n AS Singureni – Constructorul Malu Spart 6-0 (1-0) [Fl. Bălan 19, 58, 83, Muşat 53, Rădăcină 82, Brătulescu 89] n Avântul Putineiu – Silver Inter Zorile 2-1 (0-0) [Ribigan 80, M. Ruse 90 – Stănică 87] n Dragonii Ogrezeni – Viitorul Vedea 4-0 (2-0) [G. Stan 14 şi 27, N. Stanciu 56, V. Mihai 81] n Dunărea Oinacu – AS Scărişoara 2-0 (0-0) [Petcu 53, A. Roşu 77] n FC Naipu – Unirea Ghimpaţi 0-4 (0-1) [Nidelea 44, Sotir 55 şi 58, V. Niţu 74] n Nova Force Giurgiu – Avântul Floreşti 9-1 (5-0) [Al Jelescu 13, 33, 43 şi 44, Bocancea 25 şi 49, Draghia 79, A. Damian 83 – M. Dumitrescu 86] n Real Vărăşti – Constructorul Bolintin Deal 2-3 (2-1) [Gelea 12, Viciu 14 – Tache 3, Dinică 65, Mocănaşu 80] nUnirea Izvoarele – FC Bolintin Vale 4-2 (0-0) [Manghiniţă 48, V. Pârvu 57, Chiosea 66 şi 78 – Vânătoru 49 şi 56] n Voinţa Slobozia – Unirea Vânători 5-1 (3-1) [Stavarache 16, A. Dinu 30 şi 70, Miu 32, Mălăiţ 47 – I. Ion 43]

Etapa viitoare (sâmbătă, 24 aprilie, ora 16.00): AS Scărişoara – AS Singureni, Avântul Floreşti – Unirea Izvoarele, Constructorul Bolintin Deal – Dragonii Ogrezeni, Constructorul Malu Spart – Voinţa Slobozia, FC Bolintin Vale – Real Vărăşti, Nova Force Giurgiu – FC Naipu, Olimpia Bălăşoieni – Dunărea Oinacu, Silver Inter Zorile – AS Prundu, Unirea Vânători – Unirea Ghimpaţi, Viitorul Vedea – AS Putineiu.