Duminică, 25 septembrie, au fost programate meciurile etapei a 4-a din Liga întâia Feminină, care va lua o scurtă pauză competițională cauzată de turneele de calificare ale junioarelor U17 și U19.
În etapa cu numărul 4 din Liga 1 feminin, Carmen București (echipa fetelor noastre) a pierdut cu 0-1 partida disputată, pe teren propriu, împotriva celor de la Politehnica Timișoara. Golul oaspetelor a fost marcat de Roxana Mirea în min. 73.
În urma acestui rezultat, echipa ocupă locul 6 în clasament cu 6 puncte în timp ce timișorencele ocupă primul loc în clasament, la egalitate cu Universitatea Cluj, dar cu un golaveraj superior.
În etapa următoare Carmen București va juca în etapa a 6-a, pe 16 octombrie 2022, în deplasare cu ”AFC Fair Play Joc Cinstit”, în timp ce bănățencele alb-violet vor juca pe teren propriu, cu Universitatea Galați.
Rezultatele etapei a 4-a din Liga 1 – Feminin
ACS Tg. Mureş1898 – MSE1898 AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 3-0
Piroș Security Arad – CSM Alexandria 3-3
ACS Fotbal Feminin Baia Mare – AFC Fair Play Joc Cinstit 1-2
AFC Universitatea Galați – AS FC Universitatea Cluj 1-6
CS Carmen București – Politehnica Timișoara 0-1
Partida dintre Banat Girls Reșița și Vasas Femina Odorhei nu s-a disputat din cauza viciilor de organizare a meciului, de către echipa gazdă, cazul urmând a fi analizat de Comisia de Disciplină a FRF.
(Costel Spînu)