Desfăşurat sâmbătă, 2 octombrie, pe stadionul „Marin Anastasovici” din municipiul nostru, meciul dintre echipa locală FC ASTRA II şi deţinătoarea primei poziţii în clasamentul Ligii secunde, CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ a fost, încă de la primul fluier al arbitrului, un meci care a supus la grele încercări nervii celor prezenţi. Mai nimic nu s-a legat la echipa noastră, în timp ce nemţenii au zburdat pe tot terenul. În minutul 7 a venit şi primul gol al meciului: Gafiţa îl execută, cu o lovitură cu capul, pe portarul nostru, Alin Dragne, după o lovitură liberă acordată extrem de uşor de centralul partidei, Adrian Comănescu (Rm. Vâlcea) la un fault contestat de tehnicii giurgiuveni. La 12 minute după primul gol, Bădescu, ca urmare a unei acţiuni pe partea dreaptă, întoarce un fundaş giurgiuvean şi Dragne e nevoit să scoată, din nou, mingea din plasă: 0 – 2! Cu acest scor se încheie prima repriză, iar echipa locală intră la cabine cu un real handicap, greu de recuperat, în condiţiile în care ai noştri au trecut destul de rar de centrul terenului. După reluare, în minutul 56, Vlad Achim spulberă orice speranţă a giurgiuvenilor: lăsat liber, şi dintr-o suspectă poziţie de off-side, înscrie pentru 3 – 0 pentru nemţeni. Doar în minutul 88 Ben Teeklok a salvat onoarea celor de la ASTRA II, prin golul înscris în poarta lui Willadsen.

Nici ocaziile nu au lipsit: în minutul 19 William reia cu capul în careu, fără probleme pentru goal-keeperul celor de la Ceahlăul; minutul 36 – Tigoianu reia tot cu capul, iar portarul Willadsen scoate mingea de sub bară; minutul 40 – acelaşi Tigoianu şutează cu sete din interiorul careului, iar Willadsen acordă corner, fără finalizare; minutul 67 – Gafiţa loveşte o minge cu capul, însă Dragne reuşeşte să reţină balonul; minutul 69 – Fonseca şutează puternic, fundaşii adverşi atenuează lovitura iar portarul Willadsen reţine fără probleme.