img_7360

Seria partidelor de verificare de pe tărâm “otoman” a început pe 23 ianuarie, atunci când giurgiuvenii au întâlnit o formaţie din cel de-al patrulea eşalon fotbalistic al Turciei, Tekirova Belediyespor.

Dunărea a trecut la pas de modestul său adversar, căruia i-a administrat un sec 3-0.

Daniel Bănaru a deschis scorul la prima acţiune de atac mai închegată a “alb-albaştrilor” (minutul 2), avantajul fiind dublat cu patru minute înainte de pauză de Augustin Ivaşcă.

Cu excepţia lui Silviu Constantin, în primul unsprezece s-au regăsit numai jucători care au evoluat şi în tur la malul Dunării. Emil Ursu a decis să evolueze fără junior în primul act, deşi în campionat va fi obligat de regulament să facă acest lucru.

Chiar dacă au dominat teritorial şi au amenintat în dese rânduri buturile porţii adverse, jucătorii Dunării nu au mai reuşit să puncteze decât o singură dată în cel de-al doilea mitan, prin atacantul Stere Guda, jucător aflat în probe.

Repriza I: Neagu – C. Gheorghe, Şanţmare, Ciocârlan, S. Constantin – Cojenel, Marcu, Ochia, Ivaşcă – Bănaru, Iordache

Repriza a II-a: Neagu – Comăneanu, C. Ungureanu, Şanţmare, Mendizov – Nedelcu (’75 M. Stan), Păduraru, Hoprich (’75 Matache) – Tigoianu, Guda.

REMIZĂ CU ASIATICII, SCOR CU AFRICANII

Antalya se dovedeşte o regiune care nu “cade cu tronc” numai românilor, aceasta devenind teren de antrenament atât pentru europeni cât şi pentru africani sau asiatici.

Pe 25 ianuarie, giurgiuvenii au evoluat contra echipei Yonsei University, formaţie care evoluează în U-League, campionatul universitar sud-coreean.

În ciuda diferenţei uriaşe de valoare, giurgiuvenii nu au reuşit să bifeze o nouă victorie. Ambiţia tipic asiatică dar şi ratările monumentale ale “acvilelor”, l-au exasperat pe Emil Ursu. Cum în fotbal ocaziile se răzbună, cei de la Yonsei au deschis scorul în minutul 60 profitând şi de schimbările în masă ale românilor.

Stere Guda a salvat pe final onoarea giurgiuvenilor, reluând cu capul din câţiva metri centrarea perfectă a lui Marian Nedelcu, consfinţind astfel scorul final: 1-1.

Repriza a II-a: Dragne – C. Gheorghe (’82 Comăneanu), Ciocârlan, Ungureanu, S. Constantin (’55 Mendizov) – Cojenel (’55 Nedelcu), Marcu (’70 M. Stan), Ochia (’55 Păduraru), Trăistaru – Tigoianu, Guda.

Două zile mai târziu, Ciocârlan şi compania au avut ocazia să răzbune rezultatul din meciul cu Yonsei. Giurgiuvenii au câştigat cu 6-0 partida contra formaţiei nigeriene FC United Academy.

Iordache (minutele 27 şi 29), Ivaşcă (minutul 41), Bănaru (minutul 43) şi Şanţmare (minutul 45) au stabilit scorul pauzei, 5-0.

Stere Guda şi-a trecut în cont cea de-a treia reuşită din Antalya, închizând tabela în minutul 48.

Repriza a II-a: Dragne – Comăneanu, Ciocârlan, Damian, Men dizov – Nedelcu (’70 M. Stan), Păduraru (’70 De Grood), Hoprich (’70 S. Bucă), Trăistaru (’70 Matache) – Tigoianu, Guda.

ÎNCEP PARTIDELE MAI “TARI”

După “încălzirea” efectuată în compania unor formaţiii de mâna a treia sau a patra, giurgiuvenii vor avea parte şi de adversari mai puternici.

Conform vicepreşedintelui Adonis Puiu, următoarele meciuri ale Dunării vor avea loc pe 29 ianuarie contra celor de la Chernomorets Balchik (Liga a II-a bulgară) şi pe 1 februarie contra Astrei Ploieşti (Liga I, România).

Dacă meciul cu Balchik (formaţie care ocupă poziţia a şasea după prima parte a campionatului ligii secunde bulgare) se anunţă unul destul de “tare” datorită nervozităţii recunoscute a vecinilor de la sud de Dunăre, partida cu Astra pare a fi una “în familie”.

Patronul prahovenilor (şi totodată noul finanţator al Dunării Giurgiu), Ioan Niculae a sosit în complexul Gold City din localitatea Alanya în seara zilei de 26 ianuarie, urmând să asiste la jocul-test dintre Astra şi Dunărea. La partidă se pare că a fost invitat şi preşedintele de onoare al giurgiuvenilor, Lucian Iliescu, însă din cauza programului încărcat acesta se pare că nu va da curs invitaţiei prietenului său.