Silviu Lung, Aurică Beldeanu, Costică Donose sau Nae Ungureanu – nume mari ale generaţiei „Craiova Maxima” au făcut spectacol vineri la Giurgiu, într-o partidă amicală disputată în compania formaţiei „Old boys” FCM Victoria. Meciul s-a disputat pe stadionul Marin Anastasovici, fiind împărţit în două reprize a câte 30 de minute. Chiar dacă media de vârstă a fost favorabilă gazdelor, tehnica celebrităţilor anilor 80 a dat bătăi de cap giurgiuvenilor, care au făcut faţă cu greu. Florin Popescu a fost primul care a reuşit să-l „păcălească” pe legendarul portar Silviu Lung, însă replica oltenilor nu s-a lăsat mult aşteptată, Marian Bâcu readucând egalitatea pe tabela de marcaj, scor cu care s-a şi încheiat, de altfel, prima repriză. Actul secund a debutat cu atacuri în forţă ale giurgiuvenilor, însă Cornel Ursu a ratat două ocazii uriaşe. Au mai urmat alte două goluri, ambele ale unor „tineri” – Vancea (34 ani) şi, respectiv, Ciocîrlan (37 ani), meciul încheindu-se cu un echitabil 2-2. Alături de legendarii Silviu Lung, Aurică Beldeanu ori Costică Donose, în echipa „Craiovei Maxima” au mai evoluat Cristescu, Ciurea sau Cojocaru, jucători care, în urmă cu 20 de ani, aduceau ultimul titlu în Bănie. Pentru echipa „Old boys” FCM Victoria, partida cu Craiova a fost cea de-a treia susţinută în compania unor formaţii similare cunoascute, pe arena „Marin Anastasovici” evoluând, anterior, Astra Ploieşti şi Dinamo Bucureşti. Sandu Pantazi, organizatorul acestor meciuri, spune că nu se va opri aici, intenţionând să continue şirul partidelor „Old boys”, următoare adversară a giurgiuvenilor fiind Sportul Studenţesc. Iată şi echipele ce au evoluat vineri:

FCM VICTORIA GIURGIU: A. Ene – S. Pantazi, Ciocârlan, Ciurilă, Lungu – M. Vasile, M. Gîscă, D. Vârban, Eane – C. Ursu, Fl. Popescu. Antr: V. Leşeanu, N. Coman, V. Mustaţă

Au mai evoluat: Davidoaia, V. Dragomir, Boteanu – Spiridon, Enache, A. Puiu, I. Tănase, C. Ionescu, I. Boboc, L. Boboc

UNIVERSITATEA „MAXIMA” CRAIOVA: S. Lung – N. Ungureanu, Iliescu, Ciupitu, Beldeanu – Marcu, Donose (cpt), S. Cristescu, Cojocaru – Ciurea, Bîcu. Manager: Ion Împuşcătoiu

Au mai evoluat: Bica, Vancea, Dumitru, Florescu.

Arbitri: Mihai Tănăsoiu – Petrică Vitan, Dumitru Balinschi.