Meci atipic pe “Marin Anastasovici” în singura “intermediară” din acest retur. După victoria repurtată în faţa “câinilor mici” chiar în complexul Dinamo, elevii lui Marin Barbus-au întors pe “Olimpia” hotărâţi să încerce reconcilierea cu fanii. Şi în mare parte au reuşit. Pe post de “sparring-partner”, echipa cu nume imposibil (de lung) şi origini incerte: ACF Luceafărul Lotus Băile Felix Ştiinţa Bacău Rocar Bucureşti, care îşi dispută meciurile “de acasă” pe arena din municipiul Roman. Manageriată de Mircea Crainiciuc şi antrenată de Marian Pană, “oaspeţii” veneau încrezători la Giurgiu bazându-se mai degrabă pe noroc şi pe prietenia cu Marin Barbu decât pe valoare. Miercuri seară nu i-a ajutat nici una, nici alta.

Giurgiuvenii încep modest partida, oaspeţii dominând teritorial şi încercând câteva acţiuni prin care să ameninţe poarta lui Dragne.

Primul moment important a fost consemnat în minutul 31, atunci când, la o fază fixă, Floricel este eliminat după un “cot” în figură aplicat lui Damian.

În mod evident oaspeţii fac pasul înapoi, iar “alb-albaştri” încep să atace în valuri. Meciul se decide practic în ultimele 5 minute ale primului mitan. Mai întâi Daniel Bănaru marchează cu un şut sub transversală după o pasă “marca” Cătălin Gheorghe (min. 39). Urmează minutul 43, atunci când cel mai scund jucător de pe teren, experimentatul Cornel Dobre, opreşte cu mâna o minge care s-ar fi oprit în vinclul porţii apărate de Barbu. Decizia “centralului” Dragoş Istrate este dură, dar corectă: penalty pentru Dunărea Giurgiu şi cartonaş roşu pentru Dobre. Iordache transformă cu siguranţă lovitura de pedeapsă. În fine, Bănaru realizează dubla cu largul concurs a doi fundaşi (băcăuani?!) adverşi în ultimul minut al primei reprize.

Actul secund aduce cu sine o serie de evenimente neprevăzute: două accidentări destul de serioase (Buzea ia drumul spitalului după un duel cu Bănaru, iar Valentin Duru suferă o contractură musculară şi nu mai poate continua partida). Datorită faptului că tehnicianul oaspeţilor apelase la toate cele trei modificări, băieţii de la Lotus vor rămâne doar în şapte jucători. Plasaţi pe semicerc, ca la handbal, oaspeţii mai primesc două lovituri de la Iordache (minutul 63, lovitură de cap după un nou “assist” al lui Cătălin Gheorghe) şi… Ciocârlan (minutul 88, fundaşul “acvilelor” reuşind în premieră un gol din acţiune!). Singurul nemulţumit? Marin Barbu. Acesta ar fi dorit mai multă concentrare la finalizare “dacă ne prindeau pe noi alţii în situaţia asta, ne încărca căruţa” a comentat în stilul caracteristic cel poreclit “Magiun”. Trebuie menţionat şi faptul că Marian Stan a văzut şi el “roşu” în faţa ochilor după ce a “controlat” genunchiul unui adversar (minutul 82).

Următoarea partidă pentru giurgiuveni va avea loc în deplasare, sâmbătă, 9 mai, contra formaţiei Dunărea Galaţi. (Dunarea Galaţi – Dunarea Giurgiu – 0 – 0)