Astra a învins pe Trencin cu 3-1 şi giurgiuvenii au şanse foarte mari să se califice în play-off-ul Europa League. Tripleta ofensivă Budescu-Fatai-Tembo a făcut diferenţa în Slovacia.

Giurgiuvenii au controlat cu maturitate jocul şi au intrat la pauză în avataj, după golul lui Budescu. Enervaţi că arbitrul le-a refuzat un penalty la un fault asupra lui fatai, jucătorii lui Isăilă s-au dezlănţuit în repriza secundă. Tembo a fost atent şi a înscris din 2 metri, după ocazia lui Fatai. La doar două minute, Fatai, foarte activ, l-a executat pe Volesak, 0-3.
Holubek a profitat de o gafă a lui Ben Youssef şi a redus din diferenţă pe final, 1-3, dar giurgiuvenii n-ar trebui să aibă probleme la calificare în returul de pe Arena Naţională.